Home Kategorie Zdrowie Niepokojące słowa eksperta. „Nie miejmy złudzeń. Część osób, które się nie szczepią, umrze”.
20.05K

Niepokojące słowa eksperta. „Nie miejmy złudzeń. Część osób, które się nie szczepią, umrze”.

Niepokojące słowa eksperta. „Nie miejmy złudzeń. Część osób, które się nie szczepią, umrze”.

Mimo iż obecnie pandemia przycichła, to SARS-CoV-2 nie zniknął i jesienią możemy spodziewać się wzrostu liczby zakażeń.

Od dłuższego czasu w Polsce liczba dziennych zakażeń nie przekroczyła 1000, a w ostatnich dniach notowaliśmy poniżej 300 przypadków. Wysokie temperatury, więcej czasu spędzane na świeżym powietrzu oraz coraz większa liczba osób zaszczepionych ograniczyły transmisję wirusa. PAP poprosiła o komentarz w tej sprawie eksperta w dziedzinie biologii medycznej i badań naukowych Uniwersytety Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu dr hab. Piotr Rzymski.

– „Minął czas, który w naszej strefie geograficznej moglibyśmy nazwać sezonem koronawirusowym. Obserwujemy wyciszenie epidemiczne, wzmocnione przez obecność coraz większej grupy osób, które nabyły odporność swoistą na drodze zakażenia czy w bezpieczniejszy sposób, czyli dzięki szczepieniu. Ale SARS-CoV-2 nie zniknął, na jesień możemy spodziewać się wzrostu zakażeń i hospitalizacji. One dotykać będą osoby, które nie są ozdrowieńcami i które się nie zaszczepiły” – podkreślił ekspert.

Dodał również, że rosnąca liczba zaszczepionych częściowo chroni tych, którzy tego nie uczynili. Powiedział też, że „niedawno opublikowane na łamach <<Nature>> dane pięknie pokazały, że im więcej jest w populacji osób, które otrzymały szczepionkę, tym mniej jest zakażeń wśród niezaszczepionych. Przypadków jest przeciętnie dwa razy mniej na każde 20 proc. zaszczepionych”.

– „Pokazuje to, ile znaczy szczepienie, to nie tylko ochrona indywidualna, ale też działanie na rzecz dobra ogólnego. Niemniej nie miejmy złudzeń: część z tych osób, które zrezygnują ze szczepienia, umrze na Covid-19. Część z tych, którzy czują się młodzi i zdrowi i dlatego nie chcą się zaszczepić, rozniesie wirusa na osoby bardziej wrażliwe, które w następstwie zakażenia umrą lub doznają istotnego uszczerbku na zdrowiu” – wskazał Rzymski.

– „To są zgony i ludzkie tragedie, którym można w prosty sposób zapobiec i każdy z nas może się do tego przyczynić” – zaznaczył, podkreślając przy tym, że zbliżający się okres wakacyjny i urlopowy warto wykorzystać, aby zaszczepić się przeciw Covid-19.

– „Obecnie jest do tego wręcz doskonały czas. Jest ciepło, słonecznie, za chwilę urlopowo, wolnego czasu mamy więcej. Szczepionek nie brakuje, dawki czekają na podanie, w terminach można przebierać. Co więcej, rząd wreszcie zdecydował, by podawać drugie dawki szczepionek mRNA zgodnie z charakterystyką produktu leczniczego – cykl szczepienia zakończymy szybciej, w przypadku preparatu Pfizera po 3 tygodniach, a Moderny – po 28 dniach. Wykorzystajmy ten okres i zaszczepmy się, aby na jesień chronić swoje zdrowie i otoczenie” – zaznaczył Rzymski.

„Grozi nam biologiczna wojna światowa”. Dowody na wyciek COVID-19 są przytłaczające.

Źródło: PAP

Aqua Park Zakopane: termy
Aqua Park Zakopane: termy
39,99 zł
50,00 zł
186 dni
do końca oferty!
Termy: 2,5-godzinny bilet wstępu (od 39,99 zł) lub całodzienny bilet open (od 59,99 zł) do Aqua Parku Zakopane (do -33%)

Twoja reakcja?

Super
Super
1
Ha ha
Ha ha
6
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
3
Zły
Zły
5

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz