Home Kategorie Poruszające Ogromny pożar w Nowej Białej. Domy płonęły jak zapałki. Gigantyczne straty.

Ogromny pożar w Nowej Białej. Domy płonęły jak zapałki. Gigantyczne straty.

Ogromny pożar w Nowej Białej. Domy płonęły jak zapałki. Gigantyczne straty.

Pożar we wsi Nowa Biała został na szczęście ugaszony. Obecnie trwa rozbiórka pogorzelisk i szacowanie ogólnych strat. Na miejscu zjawił się też premier Mateusz Morawiecki, który zapowiedział pomoc w odbudowie budynków strawionych przez ogień.

Pożar w Nowej Białej wybuchł w sobotę wieczorem. Ogień rozprzestrzeniał się bardzo szybko, gdyż zabudowa we wsi jest zwarta i zgrupowana, a część budynków drewniana. W efekcie 21 budynków mieszkalnych w większym bądź mniejszym stopniu zostało uszkodzonych. 23 budynki gospodarcze spłonęły doszczętnie lub częściowo. 9 osób jest rannych.

Mateusz Morawiecki przyjechał do Nowej Białej w niedzielę rano. Premier uczestniczył w spotkaniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Na konferencji prasowej zapewnił mieszkańcom swoje wsparcie.

– „Chcę powiedzieć mieszkańcom Nowej Białej, którzy ucierpieli: nie tylko nie zostawimy państwa samych, ale będziemy robić wszystko, żeby ta pomoc trafiła tutaj na dniach, pomoc bezpośrednia dla mieszkańców, dla rodzin, ale także pomoc państwa polskiego w odbudowie budynków mieszkalnych, zabudowań gospodarczych” – powiedział premier.

Morawiecki podkreślił, że „od siły ognia silniejsza może być tylko ludzka solidarność”.

– „My tę solidarność ludzką na pewno tutaj pokażemy. Będziemy w maksymalnie szybkim czasie przywracać prąd, przywracać budynki gospodarcze, budynki mieszkalne do takiego stanu, by rodziny mogły tutaj z powrotem żyć i mieszkać” – zapewnił Morawiecki.

Premier podziękował również mieszkańcom wsi, którzy okazali swoją solidarność tragicznie poszkodowanym współmieszkańcom.

– „Współpraca pomiędzy OSP i PSP była wzorowa. Mnóstwo jednostek uczestniczyło w akcji ratunkowej” – dodał.

W Nowej Białej cały czas pracuje sztab kryzysowy. Spalone domy i budynki gospodarcze są pilnowane przez służby, a postronne osoby niewpuszczane w ich pobliże. W centrum wsi niedaleko kościoła i Centrum Kultury Słowackiej ustawiono strażackie namioty. Ulica, na której w sobotę szalał ogień, jest zamknięta i pilnowana przez policję.

W niedzielę kontynuowane będą prace rozbiórkowe spalonych budynków. W niektórych miejscach pojawiają się jeszcze zarzewia ognia, szczególnie w budynkach gospodarczych, gdzie składowane było siano. Policja pod nadzorem prokuratury prowadzić ma śledztwo wyjaśniające przyczyny pożaru.

Nowa Biała, 20.06.2021. PAP/Grzegorz Momot
Nowa Biała, 20.06.2021. PAP/Grzegorz Momot
Nowa Biała, 20.06.2021. PAP/Grzegorz Momot
Nowa Biała, 20.06.2021. PAP/Grzegorz Momot
Nowa Biała, 20.06.2021. PAP/Grzegorz Momot

Rura zassała 11-letniego Januszka na basenie w Zalesiu Górnym. Walczyli o jego życie.

Źródło: PAP

Pielęgnacja twarzy, szyi i dekoltu
Pielęgnacja twarzy, szyi i dekoltu
29,99 zł
100,00 zł
90 dni
do końca oferty!
29,99 zł za groupon zniżkowy wart 100 zł na 1 wybrany zabieg i więcej w salonie Eliksir Piękna

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz