Home Kategorie News To już pewne! Czeka nas zaostrzenie zakazu handlu.
14.48K

To już pewne! Czeka nas zaostrzenie zakazu handlu.

To już pewne! Czeka nas zaostrzenie zakazu handlu.

W obozie władzy jest „zielone światło” do zaostrzenia zakazu handlu w niedzielę. Poseł PiS Jan Mosiński w rozmowie z portalem wirtualnemedia.pl przyznaje, że przepisy obecnie są zbyt dziurawe.

Choć od kilku lat obowiązuje zakaz handlu w niedzielę, to tysiące sklepów siódmego dnia tygodnia działa na terenie całego kraju. Wykorzystują do tego w głównej mierze, przepis o placówkach pocztowych, które są wyłączone z zakazu.

Odbiór przesyłek na terenie sklepów umożliwia m.in. „Żabka”, francuska sieć Intermarché w wybranych lokalizacjach, a wkrótce może dołączyć do nich niemiecki Kaufland, który zaczyna świadczyć usługi pocztowe. Dlatego też w „Zjednoczonej Prawicy” pojawiło się pozwolenie, na zaostrzenie owych przepisów.

– „Przypomnę, że za ograniczeniem handlu w niedzielę głosowała zdecydowana większość sejmowa i senacka. Mamy świadomość tego, że niektóre duże placówki handlowe obchodzą te przepisy między innymi oferując usługi pocztowe. Sądzę, że należałoby się temu przyjrzeć i uściślić przepisy, aby nie było tak zwanej „falandyzacji” prawa” – mówi  Jan Mosiński.

Parlamentarzysta tłumaczy, że jego partia uchwaliła zakaz handlu w niedzielę,  żeby ludzie pracujący w handlu ,mieli możliwość spędzić niedzielę z rodziną.

– „Jak ktoś ma market handlowy, to niech nie mówi, że jest pocztą, bo to jest ewidentne obejście przepisów prawa. Zakupy można sobie zrobić przez internet. Nie ma z tym najmniejszego problemu. Sklepy, markety w tym kształcie prawnym jaki jest, powinny być zamknięte. Jeżeli ktoś chce prowadzić działalność handlową jako właściciel i stanie za ladą, proszę bardzo. Może to robić” – tłumaczy Mosiński, były przewodniczący Regionu Wielkopolska Południowa NSZZ „Solidarność”.

Niemiecki Kaufland spotkał się z krytyką związków zawodowych, choć wciąż nie otworzył hipermarketów w niedzielę, tylko zdradził, że tego nie wyklucza. Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu, Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność” stwierdził, że inne sklepy zrobią to co Kaufland.

– „Teraz to pójdzie jak lawina. Sieci handlowe widzą, że rząd nie reaguje, parlament też. Postępowanie firmy Kaufland to lekceważenie państwa polskiego oraz parlamentu jako ustawodawcy. Na takie działania w Niemczech Kaufland by sobie nie pozwolił. Tam w ustawie zasadniczej zapisana jest „niedzielna cisza” i każdy to szanuje” – mówił portalowi Wirtualnemedia.pl Alfred Bujara.

– „Prowadzenie usług kurierskich umożliwia nam otwarcie sklepów w niedziele niehandlowe. Na razie nie zmieniamy sposobu funkcjonowania naszych marketów, jednak uważnie przyglądamy się działaniom konkurencji i nie zamykamy się na podobne rozwiązanie również w naszej sieci -informował w oświadczeniu Kaufland. Zdaniem Mosińskiego z PiS-u, zagraniczne sieci handlowe powinny prowadzić w Polsce taką samą politykę, co w swoich rodzimych krajach. Czy rząd nie ulegnie presji sieci handlowych? – Markety, które mają centrale zagranicą doskonale wiedzą, że w ich krajach handlu w niedzielę nie ma, jest zakazany. Chcą wykorzystywać pracowników z Polski, aby powiększać jeszcze swoje dochody. Na to naszej zgody nie będzie” – zapewnia Mosiński. Wygląda więc na to, że możemy się szykować na zmianę przepisów.

Potężna nawałnica zrywała dachy, połamała drzewa. „Ludzie uciekali do domów”.

 

Źródło: wirtualnemedia.pl

 

Kawiorowy rytuał spa
Kawiorowy rytuał spa
89,99 zł
90 dni
do końca oferty!
Kawiorowy rytuał spa (89,99 zł) z zabiegiem na dłonie (109,99 zł) i więcej w Body Secret & SPA w Bydgoszczy

Twoja reakcja?

Super
Super
2
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz