Home Kategorie News Dwa nowe ogniska wirusa ASF pojawiły się w Polsce! Sytuacja jest dramatyczna.
10.68K

Dwa nowe ogniska wirusa ASF pojawiły się w Polsce! Sytuacja jest dramatyczna.

Dwa nowe ogniska wirusa ASF pojawiły się w Polsce! Sytuacja jest dramatyczna.

Wczoraj informowano o wybuchu ogniska ASF w Kruszowie w woj. łódzkim. W międzyczasie pojawiło się drugie ognisko choroby, które zlokalizowano w powiecie wieruszowskim. Sytuacja jest tragiczna.

– „Trwa dezynfekcja po likwidacji ogniska w gospodarstwie w Kruszowie. Jest sporo zamieszania z tym wszystkim. Do hodowców docierają sprzeczne informacje. Rozeszła się mapa rozszerzonych stref. Ktoś chyba sobie psikusa zrobił. Rozmawiałem na ten temat z wojewódzkim lekarzem weterynarii i na dzisiaj to jest niemożliwe żeby już wyznaczać strefy” – poinformował hodowaca Janusz Terka.

– „Weterynaria żadnych oficjalnych map nie publikowała. Jest bardzo duże zamieszanie. Koło Kruszowa znajduje się zagłębie trzodziarskie. W tym obszarze jest bardzo duża ilość tuczników do odbioru i pojawiają się pierwsze problemy ze sprzedażą. Robimy wszystko, by umożliwić sprzedaż tym rolnikom. Sądzę, że coś z tego wyjdzie. Ma być stworzona lista zakładów, które w trybie przyspieszonym odbiorą świnie i mamy pierwszych dwóch chętnych do zdjęcia tej wieprzowiny.” –

– „Apeluje do rolników aby tę sytuację potraktować poważnie i żeby posługiwać się tylko sprawdzonymi informacjami. Można kierować się z wątpliwościami do weterynarii. Nie popadajmy w panikę i nie sprzedawajmy świń tylko po to żeby sprzedać. Nie wiem skąd wzięła się informacja, że w powiecie piotrkowskim weterynaria nie wydaje świadectw” – dodaje.

– „To tylko potęguje zamieszanie, bo wystarczy zadzwonić do lekarzy weterynarii i wszystko staje się jasne. Świadectwa  można pisać i świnie można sprzedawać. Mamy też drugie ognisko ASF w okolicach Sieradza i jest ono w trakcie likwidacji. To już dalej od Grabicy, od powiatu piotrkowskiego. Z pierwszych wiarygodnych doniesień wiemy, że wirus został przywleczony z zewnątrz. Gorzej gdyby się on tutaj ujawnił na miejscu. Trzeba poczekać, bo może być naprawdę różnie” – uspokaja Janusz Terka.

Ogromna awaria w dużym banku. Lepiej sprawdźcie swoje konta! Ludzie płacili kartą, a pobierana była 100 razy większa kwota!

Źródło: cenyrolnicze.pl

Wieloetapowe oczyszczanie cery
Wieloetapowe oczyszczanie cery
47,99 zł
120,00 zł
Oferta zakończona!
Wieloetapowe oczyszczanie skóry twarzy z wybranym zabiegiem na twarz od 59,99 zł w Salonie Kosmetycznym Mona Lisa

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz