Home Kategorie News Wariant Delta zmutował! Delta Plus atakuje. „Przebieg COVID-19 stanie się dramatyczny”.

Wariant Delta zmutował! Delta Plus atakuje. „Przebieg COVID-19 stanie się dramatyczny”.

Wariant Delta zmutował! Delta Plus atakuje. „Przebieg COVID-19 stanie się dramatyczny”.

Wariant Delta koronawirusa mutuje i ma kolejną odmianę – jeszcze bardziej zakaźną – Delta Plus. Wykryto ją w Indiach.

Eksperci twierdzą, że przebieg COVID-19 będzie dramatyczny. Dr Grzesiowski ostrzega, aby zachować czujność i monitorować sytuację, gdyż Delta ma duży potencjał epidemiczny.

W Europie od kilku miesięcy coraz śmielej rozprzestrzenia się nowy wariant koronawirusa o nazwie Delta. W Wielkiej Brytanii odpowiada już za 99% wszystkich nowych zakażeń. Pierwsze przypadki tej mutacji wykryto też w Polsce, a także Niemczech, Belgii i Hiszpanii. Z Indii dochodzą jednak informacje o pojawieniu się nowej odmiany – Delta Plus.

Z danych przedstawionych przez indyjskie ministerstwo zdrowia, wynika że wariant Delta Plus wykryto już w kilku stanach. Ministerstwo podało, że wariant Delta Plus, określany też jako AY.1 i stanowiący odmianę znanego już od zeszłego roku wariantu Delta, zarejestrowano w kraju po raz pierwszy w kwietniu. Jest uznawany za „wariant niepokojący”.

– „Wirus Delta dalej mutuje, w Indiach wykryto kolejny wariant Delta Plus, kierunek zmian to dalsze zwiększenie zakaźności i szybszy rozwój choroby, z uszkodzeniem płuc” – ostrzega na Twitterze ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19 dr Paweł Grzesiowski.

Jego zdaniem konieczna jest szczelna ochrona granic, testowanie chorych i przyspieszenie szczepień. Niezbędne są też przygotowania do kolejnej fali pandemii.

– „Mimo wakacji, trzeba zachować czujność i monitorować sytuację, bo wariant Delta ma duży potencjał epidemiczny. Kolejna fala może nadejść szybko […]” – stwierdza ekspert.

Eksperci z Wielkiej Brytanii i USA, cytowani przez BBC, uspokajają, mówiąc, że potrzeba czasu.

– „Nie ma jeszcze żadnych danych na poparcie tezy, że (Delta Plus) to wariant niepokojący” – uważa wirusolog Gagandeep Kang, członkini brytyjskiego towarzystwa naukowego Royal Society of London.

Z kolei dr Jeremy Kamil, wirusolog z Uniwersytetu Luizjany w Shreveport uzupełnia:

– „Nie mamy powodów do myślenia, że nowy wariant jest bardziej niebezpieczny od oryginalnej Delty. Nie jestem przesadnie zaniepokojony, jednak dobrze jest mieć ten wariant na oku.”

UWAGA! Rząd wprowadza nowe obostrzenia. Obawiają się wariantu Delta.

Źródło: PAP

Kurs online: Trener Personalny MASTER z MEN
Kurs online: Trener Personalny MASTER z MEN
49,99 zł
88 dni
do końca oferty!
Kurs online: Trener personalny (49,99 zł) lub Master Personal Trainer (59,99 zł) z MEN w Akademii Dietetycznie Poprawni

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
9
Wow
Wow
1
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz