Home Kategorie Życie Rekordowe wydatki państwa na księży. Fundusz Kościelny wystrzelił.

Rekordowe wydatki państwa na księży. Fundusz Kościelny wystrzelił.

Rekordowe wydatki państwa na księży. Fundusz Kościelny wystrzelił.

W 2020 roku z budżetu państwa przekazano Funduszowi Kościelnemu 181,8 mln zł. To o 11 mln zł więcej, niż rok wcześniej i przy okazji rekord wszech czasów.

Fundusz Kościelny powstał jeszcze w czasach PRL. Jego celem było zrekompensowanie mienia przejętego przez państwo.

Jak informuje Rzeczpospolita, w pandemicznym roku wysokość środków Funduszu Kościelnego wzrosła do zawrotnych 181,8 mln zł. MSWiA poinformowało gazetę, że przede wszystkim jest to spowodowane wzrostem płacy minimalnej.

Fundusz Kościelny finansuje przede wszystkim składki zdrowotne i emerytalne duchowych. Środki wykorzystuje się też na remonty obiektów sakralnych i działalność charytatywno-opiekuńczą.

181,8 mln zł, które państwo przeznaczyło w 2020 roku na te cele, to absolutny rekord. W 2019 roku Fundusz Kościelny otrzymał 11 mln zł mniej.

Fundusz wzbudza spore kontrowersje. Niejednokrotnie pojawiały się pomysły jego zlikwidowania, ale żadna partia ostatecznie na to się nie zdecydowała, obawiające się reakcji Kościoła.

Politolog z UW prof. Rafał Chwedoruk przypomniał, że Kościół był aktywną stroną rozmów przy Okrągłym Stole. Przywileje, które wtedy otrzymał, stały się „jednym z filarów ładu po 1989 roku”.

Jednym z pomysłów na wygaszenie Funduszu Kościelnego było wprowadzenie rozwiązania znanego z Niemiec: stworzenie dobrowolnego odpisu podatkowego, dzięki czemu wierni mogliby oddawać część podatku na rzecz Kościoła.

Koszmar na wybrzeżu. Ratownicy nie mogli w to uwierzyć.

Źródło: Rzeczpospolita

12-etapowy zabieg
12-etapowy zabieg
99,99 zł
220,00 zł
88 dni
do końca oferty!
12-etapowy zabieg ze śluzem ślimaka na twarz i okolice oczu za 99,99 zł zamiast 220 zł w Hialuron (do -58%)

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz