Home Kategorie Zdrowie Wariant Delta w Polsce. Ta mutacja już krąży w społeczeństwie.

Wariant Delta w Polsce. Ta mutacja już krąży w społeczeństwie.

Wariant Delta w Polsce. Ta mutacja już krąży w społeczeństwie.

Wariant Delta koronawirusa już krąży w naszym społeczeństwie – powiedział kierujący pracami GIS Krzysztof Saczka. Jak twierdzi, z wywiadów epidemiologicznych wynika, że wśród zakażonych są osoby, które nie podróżowały i nie kontaktowały się z podróżnymi.

Pełniący obowiązki Głównego Inspektora Sanitarnego został zapytany w czwartek w Programie Pierwszym Polskiego Radia, co GIS robi, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się w Polsce wariantu Delta koronawirusa.

W środę Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób ostrzegało przed kolejną falą pandemii COVID-19. Według ECDC szczególnie zaraźliwy wariant Delta będzie odpowiadać za 70% nowych infekcji w Unii Europejskiej na początku sierpnia i 90% na początku września.

Odnosząc się do kwestii kolejnej fali zakażeń Saczka zapewnił, że GIS już zapobiega rozprzestrzenianiu się tej mutacji. Dopytany o to, w jaki sposób, odpowiedział:

– „W taki sposób, że identyfikujemy, mamy informacje o wszystkich wynikach pozytywnych” – stwierdził.

Poinformował, że liczba osób, u których wykryto w Polsce wariant Delta koronawirusa nie wzrasta znacząco.

– „Jeśli popatrzymy na wywiady epidemiologiczne to okazuje się, że oczywiście wśród tych osób są osoby, które podróżowały, ale w zdecydowanej większości są to osoby, które nigdzie nie podróżowały, ani nie miały kontaktu z osobami podróżującymi. O czym to świadczy? O tym, że ta mutacja już krąży w naszym społeczeństwie” – powiedział Saczka.

– „Natomiast patrząc przez pryzmat aktualnego stanu pandemii, czyli tej niewielkiej ilości zakażeń, którą notujemy codziennie, wygląda, że w naszym społeczeństwie – odpukać – jakoś dramatycznie ta mutacja się nie rozprzestrzenia” – zauważył.

Odnosząc się do odnotowanego w ostatnim czasie wzrostu zakażeń tym wariantem w Wielkiej Brytanii, Krzysztof Saczka powiedział, że dotyka on głównie osób, które nie są zaszczepione na COVID-19.

Szef GIS pytany był także, czy jest możliwość powrotu do niektórych obostrzeń sanitarno-epidemiologicznych w Polsce.

– „Sytuacja może się zmienić, może nie koniecznie z dnia na dzień, ale z tygodnia na tydzień. W naszych prognozach, w naszych analizach, my nie przewidujemy jakichś komplikacji w wakacje” – odpowiedział.

– „Natomiast bardzo mocno chcę podkreślić fakt, że to, co będzie się działo, dalej zależy głownie od dwóch czynników: od nas samych, jak będziemy się zachowywać, czy będziemy raczej unikać dużych skupień ludzkich, unikać takich sytuacji, gdzie wirus będzie mógł w łatwy sposób rozprzestrzeniać się” – mówił kierujący GIS.

– „Tak jak powiedziałem wcześniej: mutacje krążą w naszym społeczeństwie. To, że dzisiaj mówimy o mutacji Delta, czyli poprzednio indyjskiej, ale mamy też mutacje Gamma – brazylijską, czy Beta – południowoafrykańską, one też się u nas pojawiają i krążą. Obok tych mutacji zawsze może się pojawić kolejna mutacja. Nie daj Boże, może się też pojawić mutacja polska, oznaczona kolejną literą alfabetu greckiego” – zaznaczył.

W środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że od północy ze środy na czwartek zmieniają się zasady 10-dniowej kwarantanny dla osób, które przyjeżdżają do Polski spoza strefy Schengen. Z kwarantanny zwalnia tylko ujemny wynik testu wykonanego po 7 dniach od przekroczenia granicy. Kwarantanna nie dotyczy osób skutecznie zaszczepionych.

Podkreślił, że na całym świecie występują różne mutacje koronawirusa. Wśród kolejnych wariantów wymienił Delta Plus z Indii. Przypomniał też, że w Polsce uruchomiono system monitorowania mutacji.

Kraska poinformował, że mutacji Gamma we wtorek było 14, a w środę 17, wariantu Delta – we wtorek 90, a w środę 96, wariantu Beta – we wtorek 36, w środę 38. Ponadto wiceszef MZ poinformował, że w przedziale dwóch tygodni liczba nowych zakażeń na 100 tys. mieszkańców w Polsce wynosi 14, ale w Tunezji to już 209, w Danii 152, w Hiszpanii 133, w Wielkiej Brytanii 131.

Powstała nowa szczepionka na nowotwór złośliwy. Pierwszy pacjent dostał preparat.

Źródło: PAP

Masaż klasyczny lub relaksacyjny
Masaż klasyczny lub relaksacyjny
49,99 zł
87 dni
do końca oferty!
Dzień Kobiet: Masaż klasyczny lub relaksacyjny od 49,99 zł w gabinecie Czas Relaksu w Rybniku

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz