Home Kategorie Poruszające Rząd obiecywał pomoc. Mieszkańcy Nowej Białej nadal czekają. „Zostawiliście ludzi na pastwę losu”.

Rząd obiecywał pomoc. Mieszkańcy Nowej Białej nadal czekają. „Zostawiliście ludzi na pastwę losu”.

Rząd obiecywał pomoc. Mieszkańcy Nowej Białej nadal czekają. „Zostawiliście ludzi na pastwę losu”.

Tragedia, która wydarzyła się w Nowej Białej, poruszyła cała Polskę. Jeden z mieszkańców wsi, która ogromnie ucierpiała wskutek pożaru., przekonuje, że sytuacja na miejscu nadal jest bardzo ciężka, a poszkodowani nie mogą liczyć na pomoc rządu, która była szumnie zapowiadana.

W zeszłą sobotę szalejące płomienie strawiły 21 domów i 23 budynki gospodarcze, a wieś Nowa Biała wygląd tak, jakby została zbombardowana. Ponad setka mieszkańców straciła dorobek życia. Domy nie nadają się do zamieszkania.

Maciej Spectra w liści pisze, że pomoc płynie z całej Polski, ale nie od rządu, pomimo obietnic.

– „Przyjechaliście tutaj. Naobiecywaliście, zrobiliście swoją szopkę. I co? No i oczywiście nic” – pisze Spectra.

Jak pisze, w akcji pomocy mieszkańcom Nowej Białej codziennie udział bierze 500 osób, które swoją pracę mogą wykonywać dzięki darmowej pomocy lokalnych restauratorów.

– „Czy wy tam na Wiejskiej wiecie, ile to jest jedzenia, pracy, czasu i organizacji? Ja się pytam, gdzie jest jakiś sztab kryzysowy? Gdzie jest jakaś logistyka, gdzie są jakieś dostawy, kuchnia polowa, jakakolwiek realna pomoc na miejscu?” – pyta mężczyzna w liście do premiera.

– „Zostawiliście ludzi na pastwę losu, bez środków, bez pomocy, bez niczego” – oskarża.

– „Ale nie martwcie się, dadzą sobie radę, bo mają wokół siebie innych cudownych ludzi. Państwo z kartonu level expert” – podsumowuje Spectra w liście do rządu.

Pożar wybuchł w Nowej Białej w zeszłą sobotę po 18:00. Ogień uszkodził 25 domów, w których mieszkało 27 rodzin – ok. 110 osób. Spłonęło też ok. 50 obiektów gospodarczych. W gaszeniu pożaru udział wzięło 107 zastępów, 400 strażaków PSP i OSP z 9 powiatów. Poszkodowanych zostało 9 osób, które trafiły do szpitali w Zakopanem i Nowym Targu.

– „Nikogo nie zostawiamy w potrzebie, gdy jego życie płonie. Zrobiliśmy wszystko, aby rodziny z Podhala miały dach nad głową” – deklarował premier na Facebooku.

– „Wojsko natychmiast zaangażowało się w akcję pomocy. Rozmawiałem w tej sprawie z ministrem Mariuszem Kamińskim i z ministrem Mariusz Błaszczak oraz z wojewodą Małopolskim. To nie była łatwa akcja ratunkowa, ale opanowaliśmy żywioł. Bardzo dziękuję wszystkim zaangażowanym w jej przeprowadzenie. Świetna robota!” – dodawał.

Zawalił się 12-piętrowy blok. Jest wielu rannych. 99 osób nadal poszukiwanych. Przerażające nagranie z momentu katastrofy.

Ozonowanie i przegląd klimatyzacji
Ozonowanie i przegląd klimatyzacji
29,99 zł
27 dni
do końca oferty!
Serwis klimatyzacji: ozonowanie (29,99 zł) lub przegląd z nabiciem czynnika chłodzącego (od 79,99 zł) w Pel-Cars

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz