Home Kategorie Poruszające Jest kara dla policjanta odpowiedzialnego za zabójstwo George’a Floyda. Niezwykle surowy wyrok.

Jest kara dla policjanta odpowiedzialnego za zabójstwo George’a Floyda. Niezwykle surowy wyrok.

Jest kara dla policjanta odpowiedzialnego za zabójstwo George’a Floyda. Niezwykle surowy wyrok.

Derek Chauvin, były policjant uznany winnym śmierci George’a Floyda, stanął w piątek przed sądem w Minneapolis, w stanie Minnesota. Otrzymał on karę 22 i pół roku więzienia. Surowy wymiar kary.

Sąd orzekł karę dla Dereka Chauvina dokładnie 13 miesięcy po incydencie, który wstrząsnął Ameryką i wywołał bezprecedensową falę protestów w całym kraju. Bardzo szybko stwierdzono, że policjant przesadził.

– „Ten wyrok nie jest oparty na emocjach czy współczuciu, ani opinii publicznej. Nie chodzi tu też o żadne wysyłanie sygnału” – powiedział sędzia, ogłaszając tą karę.

Stanowe prawo pozwoli Chauvinowi ubiegać się o warunkowe zwolnienie po 15 latach. Na poczet kary zaliczono mu też rok spędzony w areszcie. Wymiar kary jest wyższy od standardowych wytycznych za zabójstwo drugiego stopnia w przypadku niekaranych wcześniej osób – wytyczne te mówią o karze 12,5-15 lat. Sędzia stwierdził, że za zwiększeniem wymiaru kary, przemówiło kilka istotnych czynników. Takich jak nadużycie władzy czy działanie ze szczególnym okrucieństwem.

– „25 maja 2020 mój brat został zamordowany przez Dereka Chauvina, wszyscy to wiedzą, ta sytuacja naprawdę dotknęła mnie i moją rodzinę. Przez te wszystkie miesiące chciałem się dowiedzieć, dlaczego to zrobiłeś, kiedy on nie stwarzał już żadnego zagrożenia? Dlaczego nie pozwoliłeś mu wstać?” – pytał załamany brat ofiary.

– „Nie może być już więcej miejsca na „dawanie po łapach”. Gdyby role były odwrócone, nie byłoby w ogóle o tym mowy” – mówił Terrence. Zastępca prokuratora generalnego Minnesoty Matthew Frank stwierdził z kolei, że:

– „To jest moment, by system sprawiedliwości powiedział rodzinie: „rozumiemy was”” – dodał Frank.

Tłum przyjął wyrok ze spokojem, choć część osób wyrażała lekki zawód z powodu zbyt łagodnego ich zdaniem wymiaru kary. A wy co o tym sądzicie?

Szczepionki przeciwko COVID-19 będą płatne? Minister zdrowia zabrał głos.

Źródło: TVN 24

Do 26% zniżki na: Pakiet zabiegów wyszczuplających
Do 26% zniżki na: Pakiet zabiegów wyszczuplających
67,00 zł
90,00 zł
88 dni
do końca oferty!
Do 26% zniżki na: Pakiet zabiegów wyszczuplających w FABRYKA ENDORFINY Studio relaksu i modelowania sylwetki

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz