Home Kategorie Zdrowie Szczepienie na COVID-19 wpływa na płodność. Zaskakujące wyniki badań.
14.93K

Szczepienie na COVID-19 wpływa na płodność. Zaskakujące wyniki badań.

Szczepienie na COVID-19 wpływa na płodność. Zaskakujące wyniki badań.

Obawa o to, że szczepienie na COVID-19 może zaburzyć męską płodność zupełnie się nie potwierdzają. Badania przeprowadzone w USA dowiodły, że jest wręcz odwrotnie: po szczepieniu liczba plemników w nasieniu wzrasta.

Najnowsze odkrycie naukowców z Miami jest o tyle ważne, że często powodem niechęci do szczepień, który podawali mężczyźni w Stanach Zjednoczonych, było to, że obawiają się spadku płodności po przyjęciu preparatu. Wyniki badania opublikowanego przez pismo JAMA dowodzi jednak, że po szczepieniu na koronawirusa z użyciem preparatów w technologii mRNA jakość nasienia polepsza się.

Eksperci z University of Miami przeprowadzili badania wśród 45 mężczyzn w wieku 18 – 50 lat. Wykorzystano dwie szczepionki na COVID-19: Pfizer/BioNTech i Moderna. Nasienie ochotników badano przed podaniem preparatów i około 70 dni po zastosowaniu drugiej dawki.

Uzyskane wyniki jednoznacznie sugerują, że po zaszczepieniu jakość nasienia wyraźnie poprawia się. Zwiększyła się zarówno liczba plemników przy jednym wytrysku, jak i ich ruchliwość, co przekłada się na większą płodność.

Badanie skomentował dr n. med. Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19, pisząc:

– „Rewelacyjne wyniki badań – poprawa jakości męskiego nasienia po szczepieniach przeciwko COVID-19. Mężczyźni produkują więcej plemników po szczepieniach, co może zwiększyć szansę na potomstwo.”

Prof. Daniel C. Gonzalez i jego współpracownicy z University of Miami twierdzą, że jakość nasienia poprawia się nawet u mężczyzn z obniżoną liczbą plemników. W badanej grupie było 8 ochotników z taką przypadłością, a liczba plemników średnio nie przekraczała u nich 8,5 mln/ml. Po zaszczepieniu na COVID-19 preparatami mRNA u 7 z nich liczba plemników wzrosła do poziomu prawidłowego (mediana to 22 mln/ml).

Autorzy badania zapewniają, że u żadnego z badanych nie doszło do całkowitego braku plemników w nasieniu. Schorzenie to dotyka ok. 1% mężczyzn i jest trudne w leczeniu. Nie stwierdzono też, by pogorszył się jakikolwiek parametr jakości nasienia. W przypadku szczepionek mRNA, w których nie wykorzystuje się żywych wirusów, nie jest to raczej możliwe – dodają naukowcy.

Powrócą obostrzenia i lockdown? Rząd ma gotowy plan.

Źródło: PAP

Manicure hybrydowy
Manicure hybrydowy
29,99 zł
60,00 zł
90 dni
do końca oferty!
Manicure hybrydowy od 29,99 zł w Salonie Fryzur i Kosmetyki Joanna Kwaśniewska

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz