Home Kategorie News Wariant Delta sieje spustoszenie. Brak tlenu i miejsc w kostnicach.

Wariant Delta sieje spustoszenie. Brak tlenu i miejsc w kostnicach.

Wariant Delta sieje spustoszenie. Brak tlenu i miejsc w kostnicach.

Wariant Delta, najbardziej zakaźna odmiana koronawirusa, rozprzestrzenia się w Afryce. Sytuacja jest tragiczna. Zaledwie 1,1% z 1,3 mld mieszkańców jest w pełni zaszczepiona.

Rekordowa liczba zakażeń doprowadziła do niedoborów łóżek na oddziałach intensywnej terapii oraz braków tlenu, a kraje na całym kontynencie ponownie wprowadzają lockdowny. Rosną przez to obawy wśród epidemiologów i polityków, że może dojść do katastrofy w sferze zdrowia publicznego, jak miało to miejsce wiosną w Indiach.

Tempo rozprzestrzeniania się wariantu Delta zszokował ekspertów ds. zdrowia w Afryce. Na tym kontynencie, częściowo dzięki młodszej populacji, odnotowano do tej pory mniejszą liczbę zgonów wywołanych przez COVID-19, niż w innych regionach świata. Eksperci ostrzegają, że wcześniejsze zakażenie innym szczepem koronawirusa niekoniecznie chroni przed Deltą, a więc część populacji, która uznawana była za odporną, znowu jest podatna na zakażenie.

W RPA rodziny przewożą chorych krewnych przez granice stanów, starając się zabezpieczyć dla nich nieliczne łóżka, które pozostały na oddziałach intensywnej terapii. Wall Street Journal przypomina, że pewnej czerwcowej nocy każdy z 30 pacjentów z COVID-19 przebywających na oddziale największego szpitala w Ugandzie zmarł, bo zabrakło tlenu. W stolicy Zambii, Lusace, lekarze mówią o braku miejsc w kostnicach.

– „Jesteśmy w uścisku niszczycielskiej fali epidemii, która według wszelkich wskazań wydaje się być gorsza od tych, które ją poprzedziły” – mówił w niedzielę prezydent RPA Cyril Ramaphosa w przemówieniu telewizyjnym, ogłaszając w swym kraju nowe restrykcje związane z pandemią.

Trzecia fala pandemii w Afryce pojawia się w bardzo niebezpiecznym momencie. Tylko 1,1% z 1,3 mld mieszkańców kontynentu jest w pełni zaszczepionych. Zasoby medyczne wyczerpały się, lekarze są wykończeni, a w niektórych przypadkach nie dostają nawet pieniędzy. Szpitale z kolei nie przyjmują pacjentów przez brak łóżek i tlenu.

Szczepienie na COVID-19 wpływa na płodność. Zaskakujące wyniki badań.

Źródło: PAP, WSJ, Foto: Phill Magakoe/AFP

Polmed: ogólne badania diagnostyczne dla kobiet i mężczyzn
Polmed: ogólne badania diagnostyczne dla kobiet i mężczyzn
53,99 zł
90 dni
do końca oferty!
Pakiet badań laboratoryjnych dla kobiet i mężczyzn od 53,99 zł w Centrum Medycznym Polmed – ponad 300 lokalizacji

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
2

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz