Home Kategorie Życie Zrobiłeś to w spisie powszechnym? Czekają cię surowe konsekwencje.
26.71K

Zrobiłeś to w spisie powszechnym? Czekają cię surowe konsekwencje.

Zrobiłeś to w spisie powszechnym? Czekają cię surowe konsekwencje.

Od kilku miesięcy można wziąć udział w spisie powszechnym. Jest to obowiązek, a za odmowę grozi wysoka grzywna. To jednak nie koniec surowych konsekwencji. Można je ponieść również w wypadku podania fałszywych danych.

1 kwietnia ruszył Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Do końca września spisać mają się wszyscy mieszkańcy Polski, w tym cudzoziemcy, a także osoby, które w trakcie spisu przebywać będą za granicą.

Za odmowę udziału w spisie sąd może nałożyć na nas grzywnę do 5 tys. zł.

Kary mogą objąć też osoby, które podadzą w formularzu błędne dane. Co ciekawe, mogą być one surowsze, niż wobec tych, którzy w spisie w ogóle nie wzięli udziału.

Zgodnie z ustawą o statystyce publicznej, w takich przypadkach przewidziano grzywnę, ograniczenie wolności lub nawet pozbawienie wolności do 2 lat.

Jak przekazała Karolina Banaszek, rzecznik prasowa prezesa GUS, pracownicy urzędu nie zakładają złej woli ankietowanych, ale należy pamiętać, że podanie fałszywych informacji statystycznych jest złamaniem prawa.

– „Weryfikujemy podane przez obywateli informacje na podstawie danych z rejestrów, do których mamy dostęp i odpowiednich metod statystycznych” – podkreśla.

Banaszek dodała, że wiele danych weryfikowanych jest na bieżąco.

Business Insider Polska przestrzega, że system informatyczny GUS nie przewidział miejsca na poprawki.

Po zatwierdzeniu formularza nie ma możliwości dokonać zmian.

Stąd też, jeśli zorientujemy się, że popełniliśmy błąd, powinniśmy zadzwonić na infolinię spisową lub wypełnić formularz kontaktowy dostępny na stronie Narodowego Spisu Powszechnego.

Jak twierdzi Bartłomiej Drozda z serwisu ChronPESEL.pl, spis powszechny może uaktywnić oszustów, którzy będą starali się wyłudzić nasze dane. Jak mówi, najbezpieczniejszą opcją jest samodzielny spis przez internet.

Ekspert podkreśla, że każdy ma prawo zweryfikować rachmistrza, z którym będzie rozmawiać.

– „Każdy uczestnik spisu może sprawdzić tożsamość swojego rozmówcy. Wystarczy poprosić o jego imię, nazwisko i numer legitymacji. Możemy je sprawdzić na stronie spisu w zakładce „Sprawdź rachmistrza” lub dzwoniąc na infolinię spisową na numer 22 279 99 99” – powiedział Drozd.

60-latek wykorzystał seksualnie niepełnosprawną 16-latkę? „Leżała na łóżku bez spodni i majtek”.

Źródło: Business Insider Polska

Masaż relaksacyjny, klasyczny lub gorącymi kamieniami
Masaż relaksacyjny, klasyczny lub gorącymi kamieniami
99,99 zł
179,00 zł
90 dni
do końca oferty!
Masaż relaksacyjny, klasyczny lub gorącymi kamieniami w Studiu Figura Jagody Wiśniewskiej – Bydgoszcz (do -56%)

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
2
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
3

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz