Home Kategorie Poruszające Płoną kościoły po makabrycznym odkryciu. „Wandalizm nie jest odpowiedzią”.

Płoną kościoły po makabrycznym odkryciu. „Wandalizm nie jest odpowiedzią”.

Płoną kościoły po makabrycznym odkryciu. „Wandalizm nie jest odpowiedzią”.

Policja z Kandy prowadzi śledztwo w sprawie sobotniego zniszczenia pomnika Jana Pawła II w Edmonton. Nie był to jednak jedyny akt wandalizmu wobec katolickich obiektów kultu w Kanadzie.

Po doniesieniach o odnalezieniu nieoznaczonych grobów na terenach byłych przymusowych szkół dla indiańskich dzieci Kościół Katolicki w całej Kanadzie spotyka się z falą nienawiści. Szkoły działające od XIX wieku aż do lat 90-tych XX wieku, prowadziły na zlecenie rządu Kanady kościoły katolickie i protestanckie.

Pomnik Jana Pawła II został kilka dni temu wymazany czerwoną farbą. Zamalowano też imię papieża. Jak przekazywała policja, w minioną sobotę spłonęły dwa kościoły na terenach indiańskich rezerwatów w południowej części Kolumbii Brytyjskiej. Ogień pojawił się wczesnym rankiem w jednym z kościołów, a godzinę później w drugim.

W zeszłym tygodniu w rezerwatach Indian Penticton i Osoyoos w Kolumbii Brytyjskiej spłonęły dwa inne kościoły katolickie. Zdewastowana została też katedra w Saskatoon, na której widnieją ślady odciśniętych dłoni. Czerwoną farbą wymalowano napis „We were children” (Byliśmy dziećmi). Na innej świątyni w Mississauga pojawiło się grafitti.

Burmistrz Mississauga Bonnie Crombie napisała na Twitterze „wandalizm nie jest odpowiedzią i nie będzie tolerowany”.

W Kanadzie na nowo rozgorzała debata na temat 150 lat działania 139 przymusowych szkół dla indiańskich, innuickich i metyskich dzieci. Komisja Prawdy i Pojednania w swoim raporcie określiła działalność placówek jako „kulturowe ludobójstwo”, opisując niszczenie języka i kultury, a także prześladowania i przemoc.

Pierwszy premier Kanady, sir John A. Macdonald w 1883 roku mówił w parlamencie, że Indianie to dzikusi, a szkoły potrzebne są, aby „indiańskie dzieci […] nabyły obyczajów i sposobu myślenia białego człowieka”. Organizacje rdzennych mieszkańców w Kanadzie domagają się od papieża zajęcia stanowiska w sprawie działań Kościoła w kanadyjskich szkołach.

TIR zmiótł z drogi samochód pełen dzieci. Zginęło 5 osób. Przerażające nagranie.

Źródło: PAP, Twitter, YouTube

Polmed: ogólne badania diagnostyczne dla kobiet i mężczyzn
Polmed: ogólne badania diagnostyczne dla kobiet i mężczyzn
53,99 zł
90 dni
do końca oferty!
Pakiet badań laboratoryjnych dla kobiet i mężczyzn od 53,99 zł w Centrum Medycznym Polmed – ponad 300 lokalizacji

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz