Home Kategorie Porady “Dycha”, która jest warta 1000 złotych? Możesz mieć prawdziwy skarb i nawet o tym nie wiedzieć.
5.35K

“Dycha”, która jest warta 1000 złotych? Możesz mieć prawdziwy skarb i nawet o tym nie wiedzieć.

“Dycha”, która jest warta 1000 złotych? Możesz mieć prawdziwy skarb i nawet o tym nie wiedzieć.

Od kilku lat trwa zainteresowanie monetami i banknotami z okresu PRL, które przez lata spoczywały zapomniane w naszych szufladach, niektóre z nich mogą być warte naprawdę sporo pieniędzy.

Według Damiana Marciniaka z firmy Gabinet Numizmatyczny cały szum wokół współczesnych pieniędzy, które można sprzedać za wielokrotność ceny nominalnej zaczął się w 2017 r., gdy na aukcji pojawił się zestaw banknotów zgrupowanych ze względu na charakterystyczne numery serii. Jeden z banknotów dziesięciozłotowych osiągnął wtedy zawrotną sumę ponad 1000 PLN.

Coraz rzadziej posługujemy się banknotami i monetami. Z roku na rok tradycyjne pieniądze tracą swoją wartość użytkową i na ogół bez sentymentu rezygnujemy z nich na rzecz wygodniejszych i bezpieczniejszych kart elektronicznych. Na ten trend wpłynęła również pandemia, a skutkiem jest to, że rzadkie banknoty i monety zyskują na wartości.

Jednak nawet jeśli tradycyjne pieniądze zupełnie wypadną z obiegu, wciąż będą mieć dużą wartość dla numizmatyków. Jest to z pewnością jedna z tych pasji, które oprócz czysto kolekcjonerskiej satysfakcji może przynosić spore dochody. Wytrawny kolekcjoner wie bowiem jakie stare banknoty i monety można sprzedać, za naprawdę olbrzymie sumy. Dlatego też, może powinniście sprawdzić własne szafy i półki?

Niegdyś furorę robiła seria oznaczona literami AA. Ta sytuacja radykalnie zmieniła się w 2012 r., gdy oczyszczono skarbiec państwa z najstarszych po denominacji banknotów. Wtedy wszyscy masowo zaczęli je wydobywać ze swoich szaf i sprzedawać, przez co spadła ich wartość.

Co ciekawe nie dotyczy to banknotu o nominale 50 zł, bo z niewiadomych przyczyn banknot ten nie pojawił się wtedy na rynku. Warto więc przyjrzeć się posiadanemu przez nas niebieskiemu papierkowi z Kazimierzem Wielkim, bo jeżeli jest to seria AA, to możemy go sprzedać za nawet 1000 złotych.

Najcenniejszą serią jest pierwsza seria zastępcza (czyli należąca do wyjątkowej, krótkotrwałej emisji) z 1994 r., oznaczona literami YA. W tym przypadku banknoty o niskim nominalne takim jak na przykład 10 czy 20 złotych mogą osiągnąć wartość 1500 PLN.

Wysoko ceniona jest też seria ZA, ale tylko w przypadku dobrego stanu banknotu. Zasadniczo banknoty z roku 1994 w idealnym stanie, świetnie się sprzedają.

Cenne są banknoty z jednorodnym numerem, to znaczy wszystkie siedem cyfr, następujących po literowym oznaczeniu serii, są takie same. Banknoty te w zależności od stanu osiągają wartość od 400 do 1400 złotych.

Wyjątkowo dużo mitów narosło wokół numerów radarowych, czyli takich samych z jednej i drugiej strony, na przykład: 1234321. Jest to jednak bzdura, gdyż taka kombinacja jest wbrew pozorom, bardzo częsta.

Dość dobrze sprzedają się też numery kolejne (na przykład 3456789), ale tu znowu wymagany jest idealny stan zachowania banknotu. Dlatego też zwróćcie na te banknoty uwagę. Warto.

Zdarzają się też banknoty wybrakowane w inny sposób – bez hologramu, albo z niedodrukowanym jakimś fragmentem. Takie przypadki są niezwykle rzadkie i jak łatwo się domyślić, są niezwykle cenne.

Sporą wartość na rynku numizmatycznym mogą osiągać też oczywiście banknoty i monety kolekcjonerskie, czyli emitowane w krótkich seriach specjalnie z myślą o zbieraczach. Na ten moment jednak, większość z nich jeszcze nie osiągnęła tak dużej wartości jak mogłoby się nam wydawać.

Wysokie ceny mogą osiągać też współczesne monety obiegowe, które zostały uszkodzone w produkcji. Fachowo nazywa się je destruktami. Przykłady te opisane są w filmie znajdującym się powyżej.

– “Szumne newsy o niezwykłej atrakcyjności kolekcjonerskich artefaktów peerelu i astronomicznych kwotach, jakie można za nie osiągnąć, mocno mijają się z rzeczywistością, są wybiórcze, nastawione przede wszystkim na klikalność. Potem dostajemy setki maili, dziesiątki telefonów i spędzamy wiele czasu wyjaśniając, że 10 groszy wyceniane na 20 tys. to rzadkość, a pieniądze peerelowskie, zwłaszcza banknoty zwykle są niewiele warte” – stwierdził Damian Marciniak w wypowiedzi dla businessinsider.com.pl. Dlatego powinniście sprawdzić swoje banknoty. Może są cenne?

Uwaga, jesteś zaszczepiony?! To nic nie zmienia i tak może cię czekać kwarantanna?

Źródło: Fakt

Fotobrazy: różne formaty
Fotobrazy: różne formaty
18,90 zł
60 dni
do końca oferty!
Od 18,90 zł: fotoobraz na płótnie z Twoim zdjęciem (formaty 30x40, 40x60 i więcej) z Colorland

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz