Home Kategorie Życie ZUS chce zmian. Dobierze się do młodych matek i przewlekle chorych.
4.55K

ZUS chce zmian. Dobierze się do młodych matek i przewlekle chorych.

ZUS chce zmian. Dobierze się do młodych matek i przewlekle chorych.

Zamiast pełnego zasiłku będzie tylko 1000 zł. Młode matki nie będą mogły też wybrać w jakiej wysokości chcą otrzymywać macierzyński. ZUS chce rewolucji. Będzie ciężej mamom, ale i pracownikom.

Skala wydatków z funduszu chorobowego, z którego finansuje się zasiłki jest większa z roku na rok.

– „Jeśli chodzi o zasiłki chorobowe – tutaj liczby robią wrażenie – to w 2016 r. przeznaczyliśmy ponad 10 mld zł na zasiłki chorobowe wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, mówimy o tej części, którą opłacają również pracodawcy, w 2020 r. – 14 mld zł. To są dane, które wskazują, że musimy w tym systemie dokonywać zmian” – mówił kilka tygodni temu w Sejmie wiceminister rodziny Stanisław Szwed.

Pierwszy pakiet zmian jest już gotowy. Zakłada m.in. wliczanie wszelkich zwolnień lekarskich do jednego okresu zasiłkowego. Znaczy to, że zasiłek chorobowy będzie można pobierać przez 182 dni w roku. Później musi nastąpić co najmniej 60 dni przerwy, aby przysługiwało nam kolejne płatne L4. Okazuje się, że ZUS pracuje też nad kolejną reformą, która będzie jeszcze bardziej bolesna.

Zasiłki. 1000 zł zamiast macierzyńskiego

Obecnie sytuacja wygląda tak: jeśli pracujesz na etacie, okres wyczekiwania wynosi 30 dni. Oznacza to, że na zwolnieniu lekarskim otrzymasz zasiłek, jeśli pracujesz u danego pracodawcy dłużej niż miesiąc. Obecnie w przypadku zasiłku macierzyńskiego okresu wyczekiwania nie ma.

ZUS chce następujących zmian. Urzędnicy proponują wprowadzenie okresu wyczekiwania również w przypadku zasiłków macierzyńskich. Czy też wyniesie on 30 dni? Nie wiadomo. Gdyby jednak ubezpieczona nie miała wymaganego okresu pracy, dopóki nie minie okres wyczekiwania, otrzymywałaby 1000 zł miesięcznie na rękę. Po okresie wyczekiwania nabywałaby dopiero prawo do zasiłku macierzyńskiego.

Taki sam okres wyczekiwania miałby być wprowadzony też w przypadku zasiłku opiekuńczego. ZUS tłumaczy, że chce zrównania zasad przyznawania świadczeń.

Zasiłki. Inne zasady wyliczania macierzyńskiego

Obecnie młoda mama może wybrać czy chce przez cały urlop rodzicielski dostawać 80% wynagrodzenia, czy przez pierwsze pół roku 100%, a później 60%.

ZUS chce odebrać to prawo wyboru, choć kobiety nie mają na tym tracić finansowo. Przez pierwsze pół roku po urodzeniu dziecka dostawałyby 100% wynagrodzenia, a przez kolejne pół 80%. Jak twierdzi ZUS, ma to ułatwić wyliczanie zasiłku.

Zasiłki. Zwolnią cię z pracy, dostaniesz chorobowe na miesiąc

Jeśli pracownik zostanie zwolniony z pracy, obecnie ma prawo do zasiłku chorobowego tak samo, jak pracujący, czyli przez 182 dni.

ZUS chce, aby po zwolnieniu pracownikowi przysługiwało prawo do zasiłku przez 30 dni. Zakład tłumaczy, że zasiłek ma rekompensować utracone przez chorobę wynagrodzenie. Jeśli ktoś został zwolniony, ochrona powinna trwać 30 dni tak, jak w przypadku ubezpieczenia zdrowotnego.

Rząd ma inne plany

ZUS chciałby też automatyzacji systemu przyznawania i wypłaty zasiłków. Miałoby to odciążyć pracodawców.

– „To ogólne propozycje, które są konsultowane z przedsiębiorcami. Nie jest jeszcze przesądzone czy wszystkie proponowane rozwiązania wejdą w życie. Najpierw chcemy poznać zdanie osób prowadzących firmy, których de facto będą obejmowały ewentualne zmiany. W tym czasie może się jeszcze wiele wydarzyć. Niewykluczone, że z niektórych propozycji trzeba będzie zrezygnować albo niektóre dodać” – wyjaśnia Faktowi Paweł Żebrowski rzecznik ZUS.

Czy rząd pozwoli ZUS-owi na taką reformę? Rodzice twierdzą, że planowane zmiany w zasiłkach zniechęcą do posiadania dzieci. Tymczasem resort rodziny chce stawiać na ułatwienia. Proponuje m.in. objęcie przyszłych rodziców specjalną ochroną. Jeśli małżeństwo spodziewa się dziecka, pracodawca w takiej sytuacji nie będzie mógł zwolnić nie tylko przyszłej mamy, ale także taty z pracy. Wprowadzona ma zostać także elastyczna praca, tak by rodzice mogli godzić obowiązki zawodowe z domowymi.

Auta pływające po ulicy i ludzie uwięzieni w metrze w wodzie po szyje. Dramatyczny krajobraz po ogromnych ulewach.

Źródło: Fakt

Catering dla kobiet
Catering dla kobiet
119,00 zł
60 dni
do końca oferty!
Catering dietetyczny slim dla kobiet: 3 dni od 119,99 zł i więcej w Fit Woman Catering Dietetyczny

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
2

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz