Home Kategorie Zdrowie UWAGA! Niezaszczepionych uczniów może czekać nauka zdalna.

UWAGA! Niezaszczepionych uczniów może czekać nauka zdalna.

UWAGA! Niezaszczepionych uczniów może czekać nauka zdalna.

Obowiązkowe szczepienia nauczycieli, natychmiastowe rozpoczęcie masowej akcji szczepień uczniów i regularne testowanie pracowników szkół i dzieci – tak prezentują się zalecenia Polskiej Akademii Nauk.

Specjalny zespół PAN do spraw COVID-19 zaznacza, że jest to jedyny sposób uniknięcia nauczania zdalnego w nowym roku szkolnym. Jak twierdzą naukowcy, jeśli jesienią będzie trzeba wprowadzić nauczanie hybrydowe, w domach powinni zostać niezaszczepieni uczniowie.

Naukowcy wskazują, że kluczowa dla uniknięcia zdalnej edukacji jest masowa akcja szczepień

– „Mamy skuteczną ochronę przeciw COVID-19. Są nią szczepionki, które chronią dorosłych, młodzież i dzieci” – piszą w stanowisku.

Eksperci wskazują, że obecnie za mało uczniów jest w pełni zaszczepionych. W grupie wiekowej 12-18 podano 900 tys. dawek szczepionki. Do pełnego zaszczepienia musiałoby ich być 4,5 mln. Naukowcy z PAN wyrazili również nadzieję na to, że Europejska Agencja Leków dopuści niedługo szczepienia młodszych dzieci. Obecnie mogą to robić osoby powyżej 12 roku życia.

– „Trzeba podkreślić, że wśród osób poniżej 18. roku życia są i takie, które mogą przechodzić COVID-19 bardzo ciężko i szczepienie ratuje ich życie i zdrowie. Są to m.in. dzieci z cukrzycą, przewlekłymi chorobami układu oddechowego, otyłością czy z nadciśnieniem tętniczym. Drugą grupą bardzo istotną z punktu widzenia epidemiologii są dzieci mające częsty kontakt z osobami w wieku podeszłym, szczególnie tymi z wielochorobowością – mieszkające w rodzinach wielopokoleniowych, będące pod opieką czy odwiedzające dziadków” – tłumaczą naukowcy w stanowisku.

Według nich, oprócz noszenia maseczek, wietrzenia pomieszczeń, dezynfekcji, delegowania nauczycieli do konkretnych klas oraz podziału uczniów na grupy, metodą walki z pandemią są szczepionki. Naukowcy postulują też, aby personel szkolny został zaszczepiony w jak największym stopniu.

– „Niezaszczepione osoby z grona pedagogicznego i pomocniczego powinny być odsunięte od bezpośredniego funkcjonowania w szkole w czasie pandemii, szczególnie w okresach jej nasilenia. Postulujemy również jak najszersze propagowanie szczepień przeciw COVID-19 wśród uczniów.”

Według ekspertów, jeśli jesienią konieczne będzie wprowadzenie nauki hybrydowej, w domach powinni zostać uczniowie niezaszczepieni. Postulują też przeprowadzanie w szkołach regularnych testów na obecność koronawirusa.

– „Powinny odbywać się co najmniej raz na tydzień, a najlepiej dwa razy w tygodniu. Alternatywnie, można rozważyć testy zbiorcze.”

– „Szczepmy uczennice i uczniów, szczepmy obowiązkowo personel szkolny i postępujmy w szkołach według opisanych wyżej zasad. Tylko w ten sposób mamy szansę uniknąć nauczania zdalnego w roku szkolnym 2021/2022 i ochronić dzieci i młodzież przed jego długoterminowymi, niekorzystnymi konsekwencjami, a za rok nie będziemy musieli po raz trzeci rozważać, jak zapewnić naszym dzieciom i młodzieży bezpieczną szkołę” – apelują eksperci.

Zespół doradczy ds COVID-19 powołano w PAN 30 czerwca 2020 roku. Przewodniczącym jest prezes PAN prof. Jerzy Duszyński, a zastępcą prof. Krzysztof Pyrć z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

5-latek zmarł na COVID-19. „Był zupełnie zdrowy, aż jego język zrobił się biały”.

Źródło: PAP, PAN

Dieta online i opieka dietetyka
Dieta online i opieka dietetyka
29,00 zł
39,00 zł
60 dni
do końca oferty!
Wygodna dieta online i pełna opieka dietetyka: pakiet na 1 miesiąc za 29 zł i więcej z Peater (do -50%)

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
2
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
9

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz