Home Kategorie Zdrowie Zakażenia wśród zaszczepionych na COVID-19. Wirusolodzy alarmują.
10.83K

Zakażenia wśród zaszczepionych na COVID-19. Wirusolodzy alarmują.

Zakażenia wśród zaszczepionych na COVID-19. Wirusolodzy alarmują.

Wirusolodzy z Holandii ostrzegają, że coraz więcej zaszczepionych osób ma pozytywny wynik testu na koronawirusa. Są też doniesienia o osobach pracujących w Białym Domu mających pozytywny wynik testów, mimo pełnego zaszczepienia.

Pomimo szczepień na niemal całym świecie w ostatnim czasie rośnie liczba zakażeń koronawirusem. W Polsce zapowiada się nadejście czwartej fali pandemii, a liczba zakażeń rośnie od kilku dni. Okazuje się też, że pozytywne wyniki na obecność koronawirusa dostają osoby w pełni zaszczepione. Eksperci twierdzą, że to jak najbardziej możliwe. Szczepionki chronią przed COVID-19, ale nie w 100%. Są też jednak dobre wieści, bo liczba hospitalizacji i zgonów nie jest wysoka.

W Holandii po niemal 2-tygodniowym wzroście liczby zachorowań na COVID-19 ponownie maleje maleje liczba infekcji, jednak pojawił się inny problem. Wirusolodzy z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego twierdzą, że aż 23% osób, które poddały się testom na COVID-19 i uzyskały pozytywny wynik, było całkowicie lub częściowo zaszczepione.

Bert Niesters, wirusolog z RIVM, sądzi że osoby zaszczepione powinny nadal być ostrożne.

– „Wirus nie wyparował, szczepionka nas chroni, ale nie w 100 proc.” – twierdzi. Holenderscy lekarze podkreślają jednocześnie, że zaszczepienie drastycznie zmniejsza ryzyko hospitalizacji z powodu COVID-19.

Również w Stanach Zjednoczonych pojawiają się doniesienia o tym, że osoby pracujące w Białym Domu, w tym jeden urzędnik wysokiego szczebla, miały pozytywny wynik testu na obecność wirusa po pełnym zaszczepieniu na koronawirusa. Informację o tym przekazała rzeczniczka administracji USA Jen Psaki. Powiedziała jednocześnie, że zakażony urzędnik ma jedynie łagodne objawy infekcji i nie miał ostatnio kontaktu z personelem najwyższej rangi administracji prezydenta kraju.

Niemiecki Instytut Roberta Kocha tłumaczy, że w szczególności dwie okoliczności mogą doprowadzić do choroby po szczepieniu. Jeśli zakażenie wystąpiło niedługo przed szczepieniem lub w pierwszych dniach po nim. Powodem jest to, że organizm potrzebuje około 2 tygodni na to, aby wytworzyć ochronę immunologiczną. Pełna ochrona następuje dopiero po drugim szczepieniu.

Choć doniesienia o tym, że osoby w pełni zaszczepione zakażają się koronawirusem i chorują na COVID-19 mogą wydawać się niepokojące, to tak naprawdę nie należy się im dziwić. Wystarczy przypomnieć sobie, że szczepionki chronią przed zakażeniem SARS-CoV-2, ale nie w 100%.

Deklarowana skuteczność szczepionek w zapobieganiu zakażeniu koronawirusem w żadnym wypadku nie osiąga 100%. Skuteczność ochrony przed ciężkim przebiegiem, hospitalizacją i zgonem z powodu COVID-19 jest już bardzo bliska temu poziomowi. Jaki poziom ochrony deklarują producenci?

  • Pfizer/BioNTech – 95 proc. po 2. dawce
  • Moderna – 94,1 proc. po 2. dawce
  • AstraZeneca – 82,4 proc. po 2. dawce
  • Johnson&Johnson – 85 proc.

W kwestii wariantu Delta, producenci również deklarują ochronę. W zależności od preparatu wartości te wynoszą od 67% do 88%.

5-latek zmarł na COVID-19. „Był zupełnie zdrowy, aż jego język zrobił się biały”.

Źródło: PAP

Rezonans magnetyczny
Rezonans magnetyczny
325,00 zł
180 dni
do końca oferty!
Rezonans magnetyczny kręgosłupa (od 325 zł) lub głowy (355 zł) i więcej opcji w Centrum Medycznym Enel-Med – 3 miasta

Twoja reakcja?

Super
Super
1
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
2

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz