Home Kategorie Poruszające Skandal w szpitalu w Garwolinie. Ministerstwo Zdrowia wysyła kontrolę.

Skandal w szpitalu w Garwolinie. Ministerstwo Zdrowia wysyła kontrolę.

Skandal w szpitalu w Garwolinie. Ministerstwo Zdrowia wysyła kontrolę.

– “Jeżeli w szpitalu miały rzeczywiście miejsce opisywane sytuacje, to jest to skandal. Nie ma przyzwolenia na takie działanie personelu wobec żadnego pacjenta” – to reakcja MZ, na reportaż Onetu.

Dziennikarz Onetu Janusz Schwertner ujawnił szokujące metody stosowane wobec małoletnich pacjentów przez personel oddziału leczenia nerwic Szpitala Mazowieckiego w Garwolinie. Reportaż ten wywołał burzę w mediach i prawdziwy skandal.

– “W trybie pilnym kierujemy do placówki kontrolę konsultanta krajowego w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży. Jednocześnie również w trybie pilnym kierujemy wniosek o kontrolę do Rzecznika Praw Pacjenta” – poinformował resort zdrowia.

Jak pisze dziennikarz Onetu, na oddziale funkcjonuje skomplikowany mechanizm psychicznego dręczenia i upokarzania dzieci. Zasadniczo dzieci są karane za wszystko, nawet za najdrobniejsze przewinienia. To chora praktyka.

Gdy personel wykryje na ciele dzieci ślady po samookaleczaniu, pielęgniarki odbierały pacjentom wszystkie ubrania i zostawiały ich w samej bieliźnie. Dzieci mogły wtedy chodzić tylko w pasiastej piżamie, stąd nazwa reportażu “piżamka”.

– “Upokorzenie jest tylko jednym elementem kary, drugi polega na psychicznym znęcaniu się nad dzieckiem” – pisze Schwertner.

Jak mówi dziennikarz -“naznaczony piżamką pacjent każdorazowo otrzymuje grubą książkę do przeczytania. Oliwia, wówczas 13-latka, dostała do wyboru “Quo Vadis” albo “Pana Tadeusza”. Książki nie wystarczyło przeczytać, trzeba było jeszcze zdać jej treść u terapeutów. Kara w Garwolinie obowiązuje tak długo, aż pacjent zdoła przyswoić całą fabułę” – jest to okrutne.

W reportażu Onetu czytamy, że w tym czasie pacjent nie ma także prawa opuszczać szpitala. Personel zakazuje wychodzenia z innymi dziećmi, czy nawet wyjść na krótki spacer, żeby zaczerpnąć świeżego powietrza. Dzieci nie mogą wtedy nawet chodzić na lekcje. Trudno więc się dziwić, że reportaż wywołał szok, oburzenie i co ważniejsze, odpowiednią reakcję.

Szkoła w wzruszający sposób pożegnała Natalię, która zginęła pod kołami motocyklisty chuligana. Łzy same cisną się do oczu.

Źródło: RMF 24

Polmed: Badania hormonalne i tarczycowe
Polmed: Badania hormonalne i tarczycowe
89,99 zł
90 dni
do końca oferty!
Badania hormonalne od 89,99 zł - 200+ lokalizacji w ponad 110 miastach z Centrum Medycznym Polmed

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz