Home Kategorie News Polacy będą zarabiać więcej. Rząd podnosi płace.
7.42K

Polacy będą zarabiać więcej. Rząd podnosi płace.

Polacy będą zarabiać więcej. Rząd podnosi płace.

W 2022 roku płaca minimalna wzrośnie o 200 zł – wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów.

Płaca minimalna w 2022 roku wzrośnie z 2800 zł do 3000 zł brutto. Stawka godzinowa wyniesie przynajmniej 19,60 zł. O ile więcej na rękę zarobią pracownicy z minimalną pensją?

Ustawodawca szacuje, że pracodawcy zapłacą za podwyżkę ok. 5,2 mld zł w sektorze małych i średnich firm, a największe przedsiębiorstwa za wzrost pensji zapłacą w sumie ok. 789 mln zł.

Obecnie płaca minimalna wynosi 2800 zł brutto, a po zmianach będzie wyższa o 7,1% i wyniesie 3000 zł brutto. Ile najmniej zarabiający dostaną na rękę? Obecnie „na czysto” takie osoby zarabiają 2061 zł, a od 1 stycznia ich wynagrodzenie wyniesie 2202 zł netto.

– „Podwyższenie minimalnego wynagrodzenia za pracę pozytywnie wpłynie na sytuację finansową gospodarstw domowych, podnosząc dochody pracowników wymagających szczególnej ochrony, zwłaszcza w czasie kryzysu wywołanego pandemią. Oceniając wpływ podwyższenia kwoty minimalnego wynagrodzenia na finanse gospodarstw domowych, można założyć, że wzrost płacy minimalnej wpłynie pozytywnie na sytuację dochodową osób pracujących.”

Sytuacja najmniej zarabiających zmieni się po raz kolejny po wejściu w życie Polskiego Ładu. Rządowy plan zakłada m.in. wzrost kwoty wolnej od PIT do 30 tys. zł, czyli w praktyce, osoby zarabiające minimalną będą niemal całkowicie zwolnione z podatku.

Rząd udostępnił specjalny kalkulator, który umożliwia sprawdzenie, jak zmieni się pensja pracownika po wejściu w życie Polskiego Ładu. Pracownik z pensją równą 3 tys. zł brutto, po wejściu w życie Polskiego Ładu zarobi 2355,72 zł na rękę, czyli o 153 zł więcej, niż obecnie.

Obostrzenia tylko dla niezaszczepionych? Ministerstwo rozwoju jasno deklaruje.

Źródło: PAP

Chochołowskie Termy: baseny
Chochołowskie Termy: baseny
89,00 zł
87 dni
do końca oferty!
Chochołowskie Termy: bilet do strefy basenowej i leczniczej dla 1 osoby od 55 zł i więcej opcji

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
2
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz