Home Kategorie Życie Strajk. Pracownicy ZUS nie chcą wypłacać 500 plus!

Strajk. Pracownicy ZUS nie chcą wypłacać 500 plus!

Strajk. Pracownicy ZUS nie chcą wypłacać 500 plus!

Pracownicy ZUS mają przejąć obsługę programu 500 plus od 1 stycznia 2022 roku. Od początku pandemii zajmują się obsługą tarcz, są odpowiedzialni za 13 i 14 emerytury, a od 1 sierpnia zajmują się też programem „Dobry start”.

500 plus dla wielu rodzin jest ważnym elementem budżetu domowego. Utrzymanie świadczenia to priorytet dla wszystkich polityków, którzy dobrze zdają sobie sprawę, że jest to niezbędne do zdobycia społecznego poparcia.

Rząd postanowił ostatnio odebrać program samorządom i przekazać go ZUS-owi. Pracujący tam urzędnicy ostrzegają, że nakładanie kolejnych obowiązków oznacza pracę ponad siły i coraz głośniej mówią o strajku. Może nawet dojść do wstrzymania wypłat 500 plus.

Rząd przygotował od nowego roku rewolucję w programie, którego obsługę ma przejąć ZUS. Automatyzacja procesów ma przynieść wymierne korzyści. W ciągu 10 lat uda się na tym oszczędzić ponad 3 mld zł.

Z punktu widzenia ludzi pobierających świadczenie zmiana oznaczać będzie, że wnioski będzie się składać wyłącznie drogą elektroniczną, a środki będą przekazywane przelewem na wskazany rachunek bankowy. Gorzej prezentuje się ta sprawa z punktu widzenia samorządów. Do obsługi programu zatrudniono bowiem 12 000 osób. Od 1 stycznia ci ludzie staną się niepotrzebni i nie będzie środków na wypłatę wynagrodzeń.

Obowiązki urzędniczej armii przejąć mają pracownicy ZUS. Nie są z tego powodu zadowoleni, wskazując, że już teraz pracują ponad siły. O problemie mówi Monika Ditmar, sekretarz zarządu głównego Związku Zawodowego Pracowników ZUS.

– „Starsi, bardziej doświadczeni pracownicy masowo uciekają. Jest bardzo dużo wakatów do obsadzenia. Na miejsce odchodzących nie są jednak rekrutowani kolejni ludzie. Ich obowiązki są rozdzielane pomiędzy tych, którzy zostali, ale nie daje się im z tego tytułu żadnych dodatkowych pieniędzy” – stwierdziła.

Rosnące niezadowolenie pracowników ZUS sprawiło, że coraz częściej słyszy się o strajku. Wsparcie deklarują związki zawodowe.

Urzędnicy chcą podwyżek, zwiększenia liczby etatów i redukcji ilości obowiązków. ZUS tłumaczy, że robi co może, aby zapewnić pracownikom godne warunki pracy, ale to rząd decyduje o tym, jakim budżetem będzie operować Zakład. Jeśli dojdzie do strajku, będzie on zapewne wymierzony w rządzących.

Strajkujący mogą chcieć zagrozić działaniami mającymi uderzyć w popularność obozu rządzącego. Wstrzymanie wypłat emerytur wydaje się być daleko idącym pomysłem, jako iż są to jedyne świadczenia wielu seniorów. 500 plus w założeniu jednak jest dodatkowym przychodem, a jego wstrzymanie będzie mieć mniejsze negatywne skutki dla beneficjentów, a związki zawodowe odpowiedzialnością obarczą rząd.

Decyzja o ewentualnym strajku ma zostać podjęta przez pracowników ZUS w sierpniu 2021 roku, protest miałby się zacząć we wrześniu 2021 roku. Czy dotrwałby do 2022 roku, tak by zagrozić wypłatom 500 plus, trudno stwierdzić.

Tragiczne odkrycie w Tatrach. Policja ustaliła tożsamość mężczyzny.

9-etapowa pielęgnacja twarzy
9-etapowa pielęgnacja twarzy
89,99 zł
400,00 zł
90 dni
do końca oferty!
9-etapowy zabieg pielęgnacyjny na twarz za 89,99 zł i więcej opcji w Nanovo

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz