Home Kategorie News Rząd szykuje nowy podatek. Ukryta opłata w Polskim Ładzie.
2.58K

Rząd szykuje nowy podatek. Ukryta opłata w Polskim Ładzie.

Rząd szykuje nowy podatek. Ukryta opłata w Polskim Ładzie.

Rządzący w połowie maja zaprezentowali zarys Polskiego Ładu. Program Zjednoczonej Prawicy przedstawiono jako szansę na lepszą przyszłość dla Polaków po kryzysie wywołanym pandemią.

Jednak sceptycznie nastawieni do programu dopatrują się w dokumentach ukrytych danin i podatków. Teraz zwrócili uwagę, że na Polskim Ładzie straci konkretna grupa zawodowa.

Rzeczpospolita informuje, że rząd ma w planach nałożyć 9% daninę na zarobki setek tysięcy osób, które zasiadają we władzach spółek. Nowy podatek dotknie prezesów i osoby zarządzające firmami.

– „Chodzi o członków zarządów i prezesów spółek, którzy zarabiali do tej pory bez potrącania żadnych składek. Rząd w art. 13 Polskiego Ładu zapisał, że osoby zatrudnione wyłącznie na podstawie powołania będą musiały zapłacić 9-proc. składkę zdrowotną od swoich zarobków. Dotknie to 80 proc., jeśli nie więcej, działających w Polsce spółek” – czytamy w Rzeczpospolitej.

Dziennik podaje, że po zmianach, które ma wprowadzić Nowy Ład, opodatkowanie zarobków członków zarządów oraz prezesów wzrośnie z 32 do 41%.

Gazeta cytuje Annę Misiak, która twierdzi, że rząd nie sygnalizował takich zmian, ani też nie dał żadnego uzasadnienia dla nich w projekcie. Grzegorz Baczewski, dyrektor generalny Konfederacji Lewiatan zapowiada z kolei, że takich sytuacji może być więcej.

– „To kolejna podwyżka podatków, o której rząd do tej pory nie mówił, i spodziewam się, że po wnikliwej lekturze Polskiego Ładu takich nieprzyjemnych niespodzianek znajdzie się więcej” – mówi Grzegorz Baczewski.

Nowe zasady wejdą w życie z początkiem 2022 roku. Według ekspertów, zmiana najbardziej zaboli małe i średnie firmy, które będą musiały zrekompensować prezesom i członkom zarządów obniżkę pensji.

Podział na zaszczepionych i niezaszczepionych w miejscu pracy? Nowe uprawnienia szefów.

Źródło: Rzeczpospolita, PAP

Masaż - Czekolada w firmie Go2Slim Studio Modelowania Sylwetki
Masaż - Czekolada w firmie Go2Slim Studio Modelowania Sylwetki
117,00 zł
180,00 zł
90 dni
do końca oferty!
Do 35% zniżki na: Masaż - Czekolada w firmie Go2Slim Studio Modelowania Sylwetki

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz