Home Kategorie News Szykują się zmiany w zakazie handlu. PiS zaostrza przepisy.
2.76K

Szykują się zmiany w zakazie handlu. PiS zaostrza przepisy.

Szykują się zmiany w zakazie handlu. PiS zaostrza przepisy.

Zakaz handlu coraz częściej zaczął być obchodzony zarówno przez małe sklepy, jak i większe sieci handlowe. Właściciele omijali prawo, dzięki prowadzeniu na terenie obiektów usług pocztowych.

Już w lipcu 2021 pojawiły się głosy, że rząd che ukrócić takie praktyki. Nowelizacja ustawy przewiduje, że w niedziele niehandlowe otwarte mogą być wyłącznie placówki, w których działalność pocztowa jest przeważająca i wynosi więcej niż 50% przychodów. Projekt jest już w Sejmie.

Na stronie internetowej Sejmu pojawiła się informacja o tym, że wniesiono projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta, którego zadaniem jest wyeliminowanie nieprawidłowych wyłączeń od zakazu. Janusz Śniadek z PiS jest przedstawicielem wnioskodawców. Czego dotyczy projekt nowelizacji?

– „Dotyczy wyeliminowania nieprawidłowego stosowania wyłączeń przewidzianych w art. 6 ust. 1 ustawy, pozwalających na prowadzenie handlu i wykonywanie czynności związanych z handlem w niedziele i święta” – czytamy na stronie Sejmu.

Najważniejszą kwestią w projekcie jest wyeliminowanie obchodzenia prawa przez sklepy czerpiące zyski głównie z handlu, a nie z działalności pocztowej. Oznacza to, że w niehandlowe niedziele otwarte będą mogły być wyłącznie miejsca, gdzie taka działalność jest przeważającą. Jak chcą to weryfikować rządzący? Istotna będzie „przeważająca działalność wskazana we wniosku o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, która stanowi co najmniej 50 proc. miesięcznego przychodu ze sprzedaży, uzyskanego w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym jest prowadzony handel lub są wykonywane czynności związane z handlem.”

Sklepy, które będą chciały prowadzić działalność w niedziele bez handlu będą musiały prowadzić ewidencję przychodu ze sprzedaży z podziałem na przychód z działalności przeważającej oraz pozostałej.

Ustawa o zakazie handlu w niedziele przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, nie obowiązuje w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach. Z katalogu wyłączeń od zakazu usunięto też placówki handlowe, których przeważająca działalność polega na sprzedaży wyrobów tytoniowych.

Jacek Kurski świętował „za pieniądze podatników”. Luksusowy hotel i faktura na TVP.

Źródło: PAP

Gładkie ciało
Gładkie ciało
109,00 zł
278,00 zł
60 dni
do końca oferty!
Depilacja SPEC3 Hybrid i Light Sheer Desire/Duet na 2 partie ciała za 109 zł i więcej w Depilacja.pl – 47 lokalizacji

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
3

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz