Home Kategorie Poruszające Tragedia w Turcji. Płoną zwierzęta. „Ptaki latają z płomieniami na skrzydłach” [ZDJĘCIA]

Tragedia w Turcji. Płoną zwierzęta. „Ptaki latają z płomieniami na skrzydłach” [ZDJĘCIA]

Na południu Turcji szaleje ponad 100 pożarów. Płomienie, które pojawiły się w środę w kilku miejscach, szybko rozprzestrzeniają się przez mocny wiatr.

– „Płoną zwierzęta, wszystko spłonie” – powiedział telewizji CNN Muzeyyan Kacar z wioski Kacalar.

Pożary w Turcji zupełnie zniszczyły wiele hektarów lasów i pól uprawnych. Na południu kraju rolnicy są świadkami apokaliptycznych scen. Ogień do tej pory zabił ponad 2 tys. zwierząt na farmach i zniszczył co najmniej 77 domów.

Władze Marmaris przekazały, że zwierzęta poszkodowane w pożarach będą bezpłatnie leczone u każdego weterynarza.

– ”Jeśli znajdziesz leśne zwierzęta – żółwie, ptaki i jeże oraz pozostawione bez opieki koty lub psy, zabierz je do najbliższego weterynarza” – poinformowano na Twitterze.

Na nagraniach, które zamieszczono w sieci widać strażaków, którzy ratują zwierzęta. Jeden z nich smarował maścią poparzonego kota.

Jedno ze zdjęć, które znajdziemy na Twitterze ukazuje dziesiątki ptaków próbujących latać z poparzonymi skrzydłami.

– ”Ptaki latają z płomieniami na skrzydłach” – czytamy w opisie zamieszczonym przez internautkę.

Tereny, na których szaleją pożary uznano za obszar klęski żywiołowej. Prezydent Turcji obserwował je w sobotę ze śmigłowca. Obiecał, że osobom, które ucierpiały w wyniku pożarów, rząd pomoże odbudować domy i pokryje koszty wynajmu. Małe przedsiębiorstwa dostaną nieoprocentowane kredyty.

Z kurortu Bodrum nad Morzem Egejskim ewakuowano turystów, a dystrykt został zamknięty dla ruchu, aby ułatwić przemieszczanie się straży pożarnej. Jak przekazał Reuters, z prognoz meteorologów wynika, że temperatura w tych regionach ma wzrosnąć o 4 – 8 stopni ponad roczną średnią, a w prowincji Antalya temperatury mają dojść w najbliższych dniach do 43 – 47 stopni.

Z ogniem walczą tysiące strażaków. Liczba wspomagających samolotów wzrosła z 6 do 13. Są wśród nich maszyny z Iranu, Azerbejdżanu, Rosji i Ukrainy. Straż wykorzystuje też śmigłowce i drony. Prezydent Turcji podziękował prezydentowi Rosji za wysłanie do Turcji śmigłowców i samolotów.

Ponieważ ogień pojawił się jednocześnie w kilku miejscach, władze tureckie nie wykluczają, że było to działanie celowe – podał Reuters. AP przypomina, iż winą za poprzednie pożary tureckie władze często obarczały kurdyjskich bojowników.

– „Za 95 proc. pożarów odpowiadają ludzie, ale rozprzestrzenianiu się ognia sprzyja ocieplenie klimatu” – powiedział CNN ekspert Fundacji na rzecz Walki z Erozją Ziemi Hikmet Ozturk.

Wiemy kim była 19-latka rozjechana przez autobus w Katowicach. Szokujące ustalenia.

Źródło: PAP, CNN

Wstęp do parku trampolin
Wstęp do parku trampolin
22,99 zł
29,00 zł
180 dni
do końca oferty!
Godzinny wstęp do parku trampolin od 22,99 zł w Parku Rozrywki Parabola

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz