Home Wideo Policja rozpędziła tłum antyszczepionkowców. Użyto gazu łzawiącego.

Policja rozpędziła tłum antyszczepionkowców. Użyto gazu łzawiącego.

Policja rozpędziła tłum antyszczepionkowców. Użyto gazu łzawiącego.

Do manifestacji antyszczepionkowców doszło w Paryżu. Ludzie protestowali przeciwko paszportom sanitarnym. Podobne demonstracje odbyły się w całym kraju. Na ulice wyszło kilkadziesiąt tysięcy ludzi.

Protest antyszczepionkowców dotyczył wprowadzenia obowiązku posiadania przepustki sanitarnej, aby móc m.in. brać udział w wydarzeniach kulturalnych czy sportowych. Dzień przed protestem w Paryżu spodziewano się, że weźmie w nim udział ok. 150 tys. osób. W sobotę w stolicy Francji demonstrowało 161 tys. osób. Dwa tygodnie temu było ich 110 tys.

Jeden z dwóch marszów zorganizował były zastępca szefowej prawicowego Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen, założyciel partii Patrioci, Florian Philippot. Uczestnicy protestu zaatakowali dwie dziennikarki AFP, opluwając je. Oprócz tego tłum nie pozwolił im na nakręcenie relacji z marszu. Dyrekcja AFP zdecydowała wycofać reporterki i zrezygnowała z obsługi manifestacji.

Biorący udział w drugim marszu przedstawiciel ruchu „żółtych kamizelek” Jerome Rodrigues zaraz przed rozpoczęciem strajku skrytykował media i rząd, które według niego chcą “sprzedać (Francuzom) informację o skuteczności szczepionki, nie mając nawet dowodów”.

Około 16:00 niedaleko Placu Republiki policja użyła gazu łzawiącego wobec protestujących, którzy atakowali ich petardami i krzyczeli „nie dla dyktatury!”. Manifestujący mieli transparenty z napisami “(Prezydent Emmanuel) Macron – dymisja” i “Prezydent, posłowie, senatorzy, naukowcy, media – wszyscy tchórze”.

Liczące po kilka tysięcy osób manifestacje odbyły się też w innych miastach, m.in. w Rennes, gdzie protestujący nieśli plakaty z napisami “Media kłamią! Chcemy prawdy” oraz “Zaszczepcie mnie przeciw kapitalizmowi i faszyzmowi!”. Tłumy wyszły na ulice również w Nantes, Montpellier, Nicei, Lille, Strasburgu i Lyonie.

Przepustka sanitarna obowiązuje we Francji od 21 lipca osoby, które udają się do miejsc kultury i rozrywki, a od 9 sierpnia będzie ona też wymagana, aby wejść do kawiarni, restauracji, pociągów itd.

Tak wysokiej inflacji nie było od 10 lat. Morawiecki: możemy kupić więcej cukru.

Źródło: PAP

Wybrany masaż ciała lub twarzy
Wybrany masaż ciała lub twarzy
49,00 zł
70,00 zł
120 dni
do końca oferty!
Wybrany masaż ciała (od 49 zł) lub twarzy (79 zł) w Gabinecie Masażu Amedo

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz