Home Kategorie Sport Już 30 przypadków udarów wśród uczestników igrzysk olimpijskich.

Już 30 przypadków udarów wśród uczestników igrzysk olimpijskich.

Już 30 przypadków udarów wśród uczestników igrzysk olimpijskich.

1 sierpnia odnotowano na Stadionie Olimpijskim w Tokio odnotowano najwyższą temperaturę od rozpoczęcia igrzysk – 40 stopni Celsjusza.

Termometr ustawiony 50 metrów od linii mety na Stadionie Olimpijskim w Tokio wskazywał 40 stopni przed południem w niedzielę. Przy wilgotności na poziomie 60% pogoda okazuje się być największym rywalem sportowców.

Z ryzykiem udaru słonecznego na tych igrzyskach zmagają się nie tylko sportowcy, ale też tysiące wolontariuszy i pracowników obsługi.

Dyrektor generalna tokijskich igrzysk Toshiro Muto przekazała, że do tej pory u 30 osób zaangażowanych w organizację imprezy stwierdzono udar słoneczny, ale wszyscy mieli łagodne objawy.

Trwające igrzyska zbiegają się w czasie z najcieplejszym okresem roku w Tokio, gdzie temperatura osiąga 35 stopni i więcej.

Ciężkie warunki dały się w niedzielę we znaki sportowcom.

W pierwszym meczu ćwierćfinałowym hokeistów na trawie pomiędzy Niemcami i Argentyną, który rozpoczął się o 9:30, sędziowie zdecydowali wydłużyć tradycyjne 2-minutowe przerwy między kwartami, aby gracze mogli ochłodzić się i odpocząć.

Przed rozpoczynającym się w południe meczem z Australią holenderscy laskarze rozgrzewali się w specjalnych chłodzących kamizelkach.

Pierwszy przypadek udaru miał miejsce jeszcze przed oficjalną inauguracją zmagań sportowych, gdy w trakcie rundy rankingowej zasłabła rosyjska łuczniczka Swietłana Gombojewa.

W środę tenisista Daniił Miedwiediew powiedział do sędziego, że da radę dokończyć mecz, ale może też umrzeć. Po krytyce, która spłynęła na organizację ITF od zawodników, ta zdecydowała się opóźnić godziny rozpoczęcia spotkań tenisowych.

Organizatorzy stosują też szereg zabiegów, jak kurtyny wodne, rozpylanie mgiełki wodnej czy rozdawanie lodów i tabletek w celu uzupełnienia minerałów, by pomóc uczestnikom igrzysk w walce z upałem.
Z powodu obaw o zdrowie zawodników już wcześniej zdecydowano, że wyczerpujące fizycznie konkurencje lekkoatletyczne, jak chód i biegi maratońskie, zostały przeniesione do chłodniejszego Sapporo, położonego na północy Japonii.

Dramatyczne sceny. Trwa ucieczka z plaż. „Płomienie ogarnęły palmy. Straty są niewyobrażalne”.

Źródło: PAP, Foto: GIUSEPPE CACACE/AFP/East News

Fotokalendarz: różne formaty
Fotokalendarz: różne formaty
23,90 zł
60 dni
do końca oferty!
Fotokalendarz A3, A4 lub XL od 23,90 zł w Colorland

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz