Home Kategorie Ludzie Skandaliczne kazanie abp Jędraszewskiego. Wierni bili brawo.

Skandaliczne kazanie abp Jędraszewskiego. Wierni bili brawo.

Skandaliczne kazanie abp Jędraszewskiego. Wierni bili brawo.

Abp Marek Jędraszewski wygłosił kazanie podczas mszy w intencji poległych i ojczyzny w bazylice Mariackiej w Krakowie.

– „Patrzymy z zatroskaniem na to, co się dzieje wokół naszej ojczyzny. Na imperialne zapędy jednego sąsiada i neopogańską wizję drugiego, przychodzącą z Zachodu. Nowe, europejskie, narzucane Polsce i Polakom próby budowania człowieka nie według Boga. Próby zniewalania nas. I stąd konieczność zmagania, ogromnego wysiłku moralnego, aby wiedzieć dlaczego warto umrzeć, dlaczego warto żyć, poświęcać się, gdzie widzieć sens swojego życia, wartość największych poświęceń” – mówił metropolita krakowski.

Abp Jędraszewski, mówiąc o testamencie rodaków, którzy tracili życie za wolną ojczyznę, nawiązał do dramatu Stanisława Wyspiańskiego „Wesele”. W utworze autor pokazuje sytuację duchową narodu i to, czy chce im się walczyć o wolną Polskę. Jędraszewski przywołując z kolei poemat Karola Wojtyły „Myśląc ojczyzna”, zwrócił uwagę na to, że wolność nie jest dana na zawsze i trzeba ją „stale zdobywać”.

Jak podkreślił duchowny, chrześcijanin musi sobie zadawać pytanie za co gotowy jest umrzeć. Arcybiskup przypomniał też hasło „Bóg, honor, ojczyzna”.

– „Patrząc na historię 63 dni, najbardziej przejmującego heroizmu polskiego ostatnich dziesięcioleci, nie sposób nie cofnąć się do wydarzeń, które doprowadziły do wydarzenia warszawskiego” – opisywał Jędraszewski.

Według duchownego, wracają dzisiaj “wątki propagandy sowieckiej, stalinowskiej, oskarżającej dowództwo AK o świadome zniszczeni stolicy i zgodę na wymordowanie jej mieszkańców”.

– „To źródło nieszczęść ówczesnych – zdradziecki sojusz dwóch systemów totalitarnych: ateistycznego, komunistycznego, sowieckiego z jednego strony, i neopogańskiego, równie antychrześcijańskiego, nazistowskiego, hitlerowsko-niemieckiego z drugiej strony” – powiedział arcybiskup, podkreślając, że “wraz z agresją militarną szła wspaniale, konsekwentnie zaplanowana wizja człowieka bez Boga”.

– „Obydwaj zaborcy zdawali sobie sprawę, że uda się im zniewolić Polaków, sprowadzić do rangi niewolników wtedy, kiedy wydrze się z ich serc fundament wolności, czyli Pana Boga” – mówił metropolita.

Gdy czytał wiersz Stanisława Ryszarda Dobrowolskiego “Warszawskie dzieci”, a także utwory Krystyny Krahelskiej (m.in. “Hej, chłopcy, bagnet na broń”), wierni bili brawo.

Koszmar. Policjanci pomylili spalone ciało z manekinem. Wyrzucili je do śmieci.

Źródło: PAP, Foto: Łukasz Gągulski

Pakiety day spa w stylu glamour
Pakiety day spa w stylu glamour
99,99 zł
90 dni
do końca oferty!
Pakiety day spa w stylu glamour od 99,99 zł w Medical & Beauty Institute

Twoja reakcja?

Super
Super
5
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
3
Zły
Zły
8

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz