Home Kategorie Zdrowie Godzina policyjna, szlabany, posterunki. Czy tak będzie wyglądać czwarta fala?
5.87K

Godzina policyjna, szlabany, posterunki. Czy tak będzie wyglądać czwarta fala?

Godzina policyjna, szlabany, posterunki. Czy tak będzie wyglądać czwarta fala?

Australia to niejedyny kraj, w którym trwa totalny lockdown. Również w Azji walka z pandemią koronawirusa niesie ze sobą mocniejsze restrykcje. Z największych miast w Wietnamie ludzie uciekają na wieś.

Do późnej wiosny w Wietnamie dzięki obostrzeniom, powszechnym testom i śledzeniu kontaktów zakażonych, było bardzo mało zachorowań na COVID-19. Pierwsze oznaki kolejnej fali zabsorbowano już w maju. Później wzrost przyspieszył, a dane dotyczące zachorowań oraz zgonów na koniec lipca są dramatyczne.

Lucas Nguyen, pracownik firmy handlowej z Hanoi, do maja nie odczuwał skutków pandemii. Życie toczyło się tam niemal normalnie. Jednak teraz dla Lucasa codziennością stała się ciągła niepewność i próby przystosowania się do kolejnych obostrzeń.

– „Już w maju mieliśmy w Hanoi przejściowy lockdown. Zamknięto salony masażu, kluby karaoke i odwołano większe imprezy, a w kawiarniach i restauracjach można było zamawiać tylko na wynos. Na początku czerwca, kawiarnie i restauracje otwarto, ale po tygodniu albo dwóch z dnia na dzień znowu je zamknięto” – opowiada w rozmowie z PAP.

W 5-milionowej stolicy tydzień temu wprowadzono na 15 dni m.in. zakaz zgromadzeń, godzinę policyjną między 18:00 a 6:00, zamknięto większość przedsiębiorstw i zakazano opuszczania domów bez ważnego powodu.

– „Do miasta nie można wjeżdżać ani z niego wyjechać, a przy każdym wyjściu na bazar po zakupy trzeba mieć ze sobą pozwolenie z pieczątką. Ci, którzy pracują w jeszcze otwartych sektorach, muszą dostać od pracodawcy list potwierdzający, gdzie są zatrudnieni” – relacjonuje Nguyen.

– „Wszędzie rozstawione są barierki i policyjne blokady. Policjanci sprawdzają dokumenty i pytają o powód wyjścia z domu. Jeśli nie poda się wystarczająco ważnego, można być odesłanym albo dostać mandat” – dodaje.

Przy wjazdach do okolicznych wsi postawiono szlabany. Wjechać i wyjechać mogą tylko ich mieszkańcy, ale nawet oni mogą wybrać się na zakupy najwyżej raz na dzień.

Lucas Nguyen wyjechał z Hanoi w ostatnim momencie, zanim zamknięto miasto.

– „Moja rodzina mieszkała na wsi już od ponad dwóch miesięcy. Ja spakowałem się, kiedy tylko przyszedł nakaz zamknięcia biur. Jesteśmy szczęściarzami, mamy tu małe osiedle domków, obiekty sportowe, dużo zieleni i jezioro. Udało się nam wszystkim zaszczepić i możemy pracować zdalnie, dopóki to wszystko się nie skończy” – mówi.

Pierwsze sygnały wskazujące na to, że w Wietnamie rozpoczyna się czwarta fala zakażeń, pojawiły się w maju, ale do końca miesiąca w kraju potwierdzono zaledwie 7,2 tys. zakażeń. W kolejnych tygodniach tendencja wzrostowa znacznie przyspieszyła, a na koniec lipca oficjalne dane mówią już o ponad 141 tys. chorych na COVID-19 i 1161 śmierci związanych z zakażeniem.

W czwartek władze zapowiedziały, że przyspieszą program szczepień na koronawirusa w Ho Chi Minh (dawniej Sajgon). Dotąd jednak kampania w kraju przebiegała najwolniej w całej południowo-wschodniej Azji. Do końca lipca zaszczepiono tam zaledwie 0,6% z niemal 100 mln mieszkańców.

WHO winą za tak ogromny wzrost liczby chorych obwiniają wariant Delta. Eksperci zwracają uwagę na ogniska zachorowań o niejasnym pochodzeniu w wietnamskich parkach przemysłowych, szpitalach, osiedlach mieszkaniowych, a nawet ośrodkach przeznaczonych na kwarantannę. Do coraz gorszej sytuacji epidemicznej mogły przyczynić się też nieszczelne granice z Kambodżą i Laosem, przez które do Wietnamu wracali zainfekowani tam obywatele, a także majowe wybory parlamentarne, w których głosowało niemal 70 mln osób. Oprócz tego od dłuższego czasu mieszkańcy wielkich miast starają się z nich uciec. Z początku masowo rezerwowali loty, a gdy ograniczono ich ilość, lądem wyjeżdżali do okolicznych wsi i górskich prowincji.

UWAGA! Nowe obostrzenia wchodzą w życie. „Nieprzestrzeganie zasad może być kosztowne”.

Źródło: PAP

eKurs: Java + SQL
eKurs: Java + SQL
29,00 zł
99,00 zł
30 dni
do końca oferty!
Kurs online: pakiet kursów online Java + SQL z dyplomem od 29 zł z firmą Expose

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz