Home Kategorie Zdrowie Będą obowiązkowe szczepienia? Poznaliśmy listę zawodów.
17.13K

Będą obowiązkowe szczepienia? Poznaliśmy listę zawodów.

Będą obowiązkowe szczepienia? Poznaliśmy listę zawodów.

Eksperci ds. COVID-19 przy PAN wnioskują o to, aby rozważyć obowiązkowe szczepienia na koronawirusa osób szczególnie narażonych na zakażenie. Wskazano, jakie grupy zawodowe powinny być objęte nakazem.

Zespół ds. koronawirusa przy PAN zabrał głos w sprawie obowiązkowych szczepień na COVID-19. Eksperci mówią, że szczepienia to podstawowe narzędzie skutecznej i bezpiecznej redukcji rozprzestrzeniania się wirusa.

– “Dlatego trzeba pilnie rozważyć wprowadzenie ich obowiązku w wybranych grupach i sytuacjach” – podkreślono w komunikacie.

Według ekspertów w oczekiwaniu na nadejście kolejnej fali już teraz należy rozważyć wprowadzenie obowiązkowych szczepień na COVID-19, przynajmniej w grupach, które są szczególnie narażone na zakażenie.

– “W oczywisty sposób w pierwszej kolejności obowiązek ten powinien dotyczyć pracowników medycznych – z tych samych powodów, dla których szczepienia zostały udostępnione właśnie tej grupie zawodowej, jako grupie zero. Warto też dostrzec i docenić dojrzałość, odpowiedzialność i profesjonalizm polskich lekarzy, którzy w ok. 90 proc. przyjęli szczepienia przeciw Covid-19” – podkreślono.

– “Warto też rozważyć obowiązek szczepień w przypadku innych grup zawodowych i społecznych, które są kluczowe dla funkcjonowania państwa w warunkach pandemii (wojsko, policja, straż pożarna, nauczyciele) lub w szczególny sposób narażone na zakażenie SARS-CoV-2 z powodu bezpośrednich kontaktów z interesantami (np. rehabilitanci, fryzjerzy, listonosze, pracownicy salonów kosmetycznych etc.). To są kwestie wymagające pilnej debaty oraz decyzji” – podkreślili eksperci.

Według naukowców wskazaniem do wprowadzenia obowiązkowych szczepień jest trwająca wciąż pandemia, a także jej koszty i długoterminowe efekty związane z ograniczeniem dostępu do służby zdrowia oraz z perspektywą zamykania miejsc pracy, szkół, kościołów itd.

– “Obowiązek poddania się szczepieniu oznacza ograniczenie wolności osobistej. Należy jednak pamiętać, że nieskrępowana wolność osobista kończy się tam, gdzie jednostka zaczyna stwarzać zagrożenie dla innych. Mówiąc wprost i bez ogródek o samej tylko stronie finansowej utrzymania powszechnej dobrowolności szczepień przeciwko SARS-CoV-2: jeśli oczywistym jest, że odmowa szczepienia powoduje dodatkowe wydatki, wynikające z obciążenia systemu ochrony zdrowia i zamykania gospodarki, to czy osoby świadomie odmawiające nieodpłatnych szczepień nie powinny przyjąć na siebie ponoszenia kosztu tych strat, z rozmysłem przecież przez nie powodowanych?” – pytają naukowcy.

Godzina policyjna, szlabany, posterunki. Czy tak będzie wyglądać czwarta fala?

Źródło: PAP

Masaż orientalny lub rytuał spa
Masaż orientalny lub rytuał spa
99,99 zł
170,00 zł
90 dni
do końca oferty!
Orientalny rytuał SPA z masażem dla 1 osoby (99,99 zł) lub dla dwojga (189,99 zł) w Better Body (do -44%)

Twoja reakcja?

Super
Super
2
Ha ha
Ha ha
5
Wow
Wow
2
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
8

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz