Home Kategorie Życie Wiemy, co Polacy sądzą o podwyżkach dla polityków. „Miażdżąca większość”.

Wiemy, co Polacy sądzą o podwyżkach dla polityków. „Miażdżąca większość”.

Wiemy, co Polacy sądzą o podwyżkach dla polityków. „Miażdżąca większość”.

PiS przygotowuje podwyżki dla polityków. Odpowiednie rozporządzenie prezydenta Dudy ukazało się w piątek. Co sądzą na ten temat Polacy?

Pod koniec zeszłego tygodnia w Dzienniku Ustaw pojawiło się rozporządzenie Andrzeja Dudy, które wprowadza podwyżki wynagrodzeń m.in. dla premiera, marszałków Sejmu i Senatu, a także innych osób zajmujących kierownicze stanowiska w Polsce, w tym podsekretarzy stanu.

W efekcie podwyżkę otrzymają też parlamentarzyści. Zgodnie z ustawą ich uposażenie wynosi 80% wysokości wynagrodzenie podsekretarza stanu ustalonego na podstawie rozporządzenia prezydenta. Premier i marszałkowie będą zarabiać ponad 20 tys. zł na miesiąc, a posłowie zamiast 8016,07 zł – ok. 12,5 tys. zł.

W poniedziałek PiS złożyło w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o wynagrodzeniach osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe i pracujących w samorządzie. W projekcie znajdziemy zapisy m.in. o wzroście o 40% wynagrodzenia dla prezydenta, wzrost wysokości diet dla radnych o 60% oraz wzrost wynagrodzenia pracowników samorządowych.

Co o tym wszystkim sądzą Polacy? Nastroje społeczne w sprawie podwyżek dla polityków sprawdził Instytut Badań Pollster na zlecenie Super Expressu. Z wyników badania wynika, że miażdżąca większość ankietowanych (84%) sprzeciwia się obecnie wzrostowi wynagrodzeń dla polityków. Podwyżki popiera 11% badanych, a 5% nie ma zdania w tej sprawie. Badanie odbyło się w dniach 30 lipca – 2 sierpnia. Przepytano 1049 dorosłych Polaków.

KO przygotowała projekt blokujący rozporządzenie w sprawie podwyżek pensji dla polityków.

– “Władze klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej podjęły jednogłośną decyzję w sprawie ustawy blokującej podwyżki dla polityków” – napisał na Twitterze lider PO Donald Tusk.

Projekt ma zablokować możliwość przyznawania podwyżek politykom do końca obecnej kadencji parlamentu, czyli do 2023 roku.

– „Za przyjęte rozporządzenie prezydenta, podpisane przez premiera odpowiedzialność ponosi formacja rządząca w Polsce. Nie mamy z tym nic wspólnego i nie chcemy z tym mieć nic wspólnego, dlatego składamy projekt ustawy, który doprowadzi do wycofania podwyżek przyznanych przez prezydenta Andrzeja Dudę” – poinformował rzecznik PO Jan Grabiec.

Szok! Zdjęcie zmasakrowanych zwłok 19-latki potrąconej w Katowicach wyciekło do sieci.

Źródło: PAP, Foto: Radosław Pietruszka / PAP

Fizjoterapia: konsultacja, terapia
Fizjoterapia: konsultacja, terapia
89,00 zł
180,00 zł
90 dni
do końca oferty!
Konsultacja fizjoterapeutyczna z terapią od 89 zł w gabinecie Fizjoterapia A. Pastwa w Bydgoszczy (do -51%)

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz