Home Kategorie News Laureatka nagrody Nobla postrzelona przez talibów. „Otwórzcie granice dla afgańskich uchodźców”.

Laureatka nagrody Nobla postrzelona przez talibów. „Otwórzcie granice dla afgańskich uchodźców”.

Laureatka nagrody Nobla postrzelona przez talibów. „Otwórzcie granice dla afgańskich uchodźców”.

Malala Yousafzai, pakistańska działaczka i laureatka Pokojowej Nagrody Nobla, została zaatakowana przez talibów. Kobieta wezwała państwa do otwarcia granic dla Afgańczyków.

Talibowie od niedzieli kontrolują stolicę Afganistanu, Kabul. Sunniccy fundamentaliści przypieczętowali tym samym prowadzoną przez ostatnie tygodnie ofensywę, która nastąpiła po wycofaniu się z kraju wojsk Stanów Zjednoczonych i innych państw NATO. Władzę bez walki oddał dotychczasowy prezydent Afganistanu Aszraf Ghani.

Wszystkie lądowe granice kraju są opanowane przez talibów. Jedyną drogą ucieczki dla mieszkańców Kabulu było miejscowe lotnisko. Wywołało to chaos. Ludzie podjęli dramatyczne próby wskoczenia do samolotów, które ewakuują m.in. amerykańskich obywateli. Na ten moment nie żyje co najmniej 8 osób. Przed powrotem do fundamentalistycznych rządów ostrzegała laureatka pokojowego Nobla Malala Yousafzai.

W rozmowie z BBC działaczka powiedziała, że mamy do czynienia z „nagłym kryzysem humanitarnym”.

– „Myślę, że teraz każdy kraj ma odpowiedzialność i rolę do odegrania. Państwa muszą otworzyć swoje granice na afgańskich uchodźców i przesiedleńców” – apelowała.

Dodała też, że wysłała list do premiera Pakistanu Imrana Khana z prośbą o otwarcie granic dla uchodźców i zapewnienie edukacji afgańskim dzieciom.

– „Ich przyszłość nie jest stracona. Mogą zapisać się do lokalnych szkół i kontynuować edukację w obozach dla uchodźców” – stwierdziła Malala.

Według niej świat nie może biernie się przyglądać, jak talibowie wprowadzają zasady sprzed „wielu dekad i stuleci”.

Kobieta mówi, że nie rozmawiała jeszcze z brytyjskim premierem Borisem Johnsonem, ale powiedziała, że „ma do odegrania strategiczną rolę dla ochrony praw człowieka”.

– „To jest ważne nie tylko dla pokoju w Afganistanie, ale dla pokoju na całym świecie” – podsumowała aktywistka.

Działaczka wcześniej w mediach społecznościowych napisała, że „w głębokim szoku” obserwuje przejęcie przez talibów władzy w Afganistanie. Jest też zaniepokojona losem kobiet, mniejszości i działaczy na rzecz praw człowieka w tym kraju. 24-latka zaapelowała też do społeczności międzynarodowej, aby wezwała do natychmiastowego zawieszenia broni w Afganistanie, zapewniła pomoc humanitarną i dała ochronę uchodźcom oraz cywilom.

W rodzinnym Pakistanie Malala w wieku 11 lat zaczęła pod pseudonimem prowadzić bloga, gdzie opowiadała się za prawem kobiet do edukacji, wolności oraz decydowania o własnym losie. W 2012 roku została zaatakowana przez talibów w drodze ze szkoły do domu.

Kobieta przeżyła postrzały w głowę i szyję, a po intensywnym leczeniu i rehabilitacji w Anglii kontynuowała tam naukę. W 2020 roku ukończyła studia na Oxfordzie na kierunku obejmującym filozofię, politologię oraz ekonomię. Za swoją działalność na rzecz kobiet w 2014 została nagrodzona Pokojową Nagrodą Nobla, stając się najmłodszą jej laureatką.

Dramatyczne wyznanie znanej aktorki. „Gwałcił mnie i przekazywał znajomym”.

Źródło: PAP, BBC News

Wyszczuplająca kriolipoliza
Wyszczuplająca kriolipoliza
99,90 zł
200,00 zł
90 dni
do końca oferty!
Wyszczuplająca kriolipoliza od 99,90 zł w Instytucie Medycyny Estetycznej i Kosmetologii Hialuron

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz