Home Kategorie Życie Elektrownia atomowa jednak powstanie w Polsce. Wybudują ją dwaj miliarderzy.

Elektrownia atomowa jednak powstanie w Polsce. Wybudują ją dwaj miliarderzy.

Elektrownia atomowa jednak powstanie w Polsce. Wybudują ją dwaj miliarderzy.

Zygmunt Solorz i Michał Sołowow postanowili rozpocząć wspólny projekt, który ma na celu powstanie w Pątnowie elektrowni jądrowej. Elektrownia będzie pracować w oparciu o technologię tzw. małych reaktorów modułowych (SMR).

Elektrownia ma powstać na bazie aktywów Zespołu Elektrowni Pątnów Adamów Konin (ZE PAK), której Solorz jest głównym akcjonariuszem. ZE PAK zakłada inwestycję w 4 do 6 reaktorów o mocy 300 MW każdy.

W komunikacie podano, że na podstawie umowy strony zamierzają współpracować poprzez utworzenie wspólnego przedsiębiorstwa, które prowadzić będzie działalność w obszarze energetyki jądrowej, a w szczególności polegającego na budowie jednostek opartych o technologię GEH BWRX-300 lub innych optymalnych amerykańskich technologii SMR w celu produkcji energii elektrycznej. Inwestycja ma być realizowana na terenie Elektrowni Pątnów. W tym miejscu od kilkudziesięciu lat prowadzona jest działalność związana z wytwarzaniem energii elektrycznej z węgla brunatnego wydobywanego w okolicznych odkrywkach.

Jak podkreślono w komunikacie, wspólne działanie obydwu przedsiębiorstw ma pomóc Polsce w transformacji energetycznej. Stwierdzono, że projekt jest najpoważniejszym do tej pory przedsięwzięciem związanym z energią jądrową i małymi reaktorami modułowymi. Jednocześnie zaznaczono, że dzięki utworzeniu wspólnego przedsiębiorstwa na bazie części aktywów ZE PAK ma ono spore szansę na realizację. Wszystko przez umiejscowienie i już istniejącą infrastrukturę przesyłową prądu.

– „PAK jest pierwszym w Polsce producentem energii z węgla, który nie tylko mówi, że ma plan odejścia od węgla, ale faktycznie od niego odchodzi. Zbudowaliśmy największą w Polsce farmę fotowoltaiczną, planujemy wykorzystać energię wiatru, rozwijamy infrastrukturę wodorową. Inwestycja w atom to gigantyczna szansa dla Polski, jej mieszkańców i firm na dostęp do czystej i taniej energii” – powiedział Zygmunt Solorz.

– „Jeżeli chcemy rozwijać się dalej w szybkim tempie i stawać się coraz zamożniejszym społeczeństwem, ściągać do nas kolejne zagraniczne inwestycje, musimy mieć dostęp do atrakcyjnej cenowo energii” – dodał Sołowow.

Należąca do niego spółka z branży chemicznej Synthos występuje w tym projekcie w dwóch rolach: jako inwestor i dostawca technologii.

Prezes Zarządu ZE PAK Piotr Woźny przypomniał, że Pątnów jest lokalizacją wskazaną w rządowym Programie polskiej energetyki jądrowej.

– “Nasze plany nie są konkurencyjne w stosunku do planów Państwa – SMR nie zastąpią dużej energetyki państwowej, ale mogą stanowić jej doskonałe uzupełnienie i stopniowo zastępować część mocy wytwarzanej z paliw kopalnych, a w niedługim czasie mogą pomóc zniwelować brak dostępnych mocy w systemie energetycznym, wynikający z odstawiania kolejnych bloków węglowych i zwiększającego się zapotrzebowania na energię elektryczną” – stwierdził Woźny.

Minister ogłosił „stan wojenny”. „Pierwszy w historii wolnej Polski” [WIDEO]

Źródło: PAP

Kurs online: Opiekun w żłobku
Kurs online: Opiekun w żłobku
79,00 zł
299,00 zł
60 dni
do końca oferty!
Kurs online: Opiekun w żłobku z elementami animatora czasu wolnego z zaświadczeniem MEN za 79 zł z Online Edukacja

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz