Home Kategorie Życie Kolejni uchodźcy zatruli się grzybami. „Nie podejrzewają, że coś może im zagrażać”.

Kolejni uchodźcy zatruli się grzybami. „Nie podejrzewają, że coś może im zagrażać”.

Kolejni uchodźcy zatruli się grzybami. „Nie podejrzewają, że coś może im zagrażać”.

Kolejni Afgańczycy zatruli się grzybami. Do nieszczęścia doszło w ośrodku dla cudzoziemców w Lininie w gminie Góra Kalwaria na Mazowszu. Ich stan jest stabilny. Jedna osoba opuściła już szpital.

Uchodźcy ewakuowani z Kabulu w Afganistanie tydzień temu, zatruli się grzybami. Są to kolejne tego typu doniesienia. Afgańczycy zatruli się też grzybami w ośrodku dla cudzoziemców w Podkowie Leśnej-Dębaku.

Grzyby rosły na terenie ośrodka w Lininie. Jak wynika z informacji rzecznika ds. cudzoziemców, w zeszłym tygodniu zatruło się 4 mężczyzn. Nie wiadomo, dlaczego do tego doszło. Rzecznik Urzędu zapewnił, że tak, jak w Dębaku, w Lininie również Afgańczycy mają zapewnione 3 pełne posiłki na dzień, w tym 2-daniowy obiad, a także dostęp do ciepłych napojów 24 godziny na dobę. Wyżywienie jest przy tym zgodne z normami kulturowymi i religijnymi.

– „Nie potrafię stwierdzić, czy takie sytuacje wynikają z braku wyżywienia w placówkach. Obcokrajowcy, z którymi mamy kontakt, nie narzekają na jedzenie. Myślę, że wynika to z różnic kulturowych, jak i braku wsparcia adaptacyjnego” – powiedziała w Polsat News członkini zarządu fundacji HumanDoc Dominika Springer.

Jak dodała, uchodźcy czują się bezpiecznie w miejscu, w którym się znaleźli.

– „Nie podejrzewają więc, że coś na terenie ośrodka może im zagrażać. Niewykluczone, że zabrakło informacji, co w Polsce jest szkodliwe, a co nie” – dodała w rozmowie ze stacją.

Jak przekazuje PAP, wszyscy czterej Afgańczycy trafili do szpitala. Jeden z nich już z niego wyszedł. Pozostali są w stabilnym stanie.

W stanie krytycznym w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka są natomiast dwaj afgańscy chłopcy z ośrodka w Dębaku. Wraz z rodziną w ośrodku przebywają od 23 sierpnia, a grzyby zjedli dzień później. Młodszy z chłopców, 5-latek z powodu uszkodzenia mózgu nie może przejść przeszczepu wątroby. We wtorek taką operację przejdzie 6-latek, którego rokowania nie są dobre. W szpitalu jest też 17-letnia Afganka, której stan jest stabilny.

W poniedziałek Urząd do Spraw Cudzoziemców zapowiedział, że pracownicy wszystkich ośrodków będą uczulać Afgańczyków, aby nie jedli produktów niewiadomego pochodzenia, a rodziny tych, którzy zdążyli się już zatruć i są w szpitalu, będą mogły skorzystać z opieki psychologa.

Po ewakuacji afgańskich współpracowników Polskiego Kontyngentu Wojskowego oraz polskiej dyplomacji pod opieką Urzędu do Spraw Cudzoziemców znajduje się 1021 obywateli Afganistanu.

PILNE! Odnaleziono ciała dwóch 13-latek w lesie.

Źródło: PAP, Polsat News

Wyszczuplający masaż endodermiczny
Wyszczuplający masaż endodermiczny
89,99 zł
240,00 zł
90 dni
do końca oferty!
6 zabiegów masażu endodermicznego za 89,99 zł i więcej w Instytucie Medycyny Estetycznej i Kosmetologii Hialuron

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz