Home Kategorie News Stan wyjątkowy w Polsce. Andrzej Duda podjął decyzję.
3.33K

Stan wyjątkowy w Polsce. Andrzej Duda podjął decyzję.

Stan wyjątkowy w Polsce. Andrzej Duda podjął decyzję.

Stan wyjątkowy przy granicy z Białorusią. Andrzej Duda podpisało w czwartek rozporządzenia o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w woj. podlaskim i lubelskim.

Stan wyjątkowy został wprowadzony na terenie kraju po raz pierwszy od likwidacji PRL. Ma obowiązywać 30 dni. Premier we wtorek poinformował, że Rada Ministrów wystąpiła do prezydenta o wprowadzenie stanu wyjątkowego w przygranicznym pasie z Białorusią.

Andrzej Duda w czwartek podpisał rozporządzenie w sprawie stanu wyjątkowego.

Według ustawy o stanie wyjątkowym, prezydent rozpatruje wnioski rządu o wprowadzenie go niezwłocznie. Później wydaje rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na czas oznaczony nie dłuższy niż 90 dni lub postanawia odmówić wydania tego rozporządzenia.

Rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego prezydent przedstawia Sejmowi w ciągu 48 godzin od jego podpisania. Stan wyjątkowy obowiązuje od dnia ogłoszenia rozporządzenia prezydenta. Sejm może w uchwale uchylić rozporządzenie i obowiązywanie stanu wyjątkowego.
Ustawa przewiduje, że wprowadzenie stanu wyjątkowego wiąże się z częściowym lub całkowitym zawieszeniem następujących praw obywatelskich na określonym terenie w wybranym czasie: wolności osobistej, nietykalności mieszkania, wolności prasy, tajemnicy korespondencji, prawa koalicji, zgromadzania się i zawiązywania stowarzyszeń.

Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski ocenił, że “stan wyjątkowy na polskiej granicy de facto cały czas jest”. – To rozporządzenie to stwierdzenie faktu, który istnieje – podkreślił.

– „Mamy manewry Zapad 2021. To jest element, na który trzeba zwracać uwagę, który jest bardzo istotny i wyjątkowy. Służby przygotowują się do tego od długiego czasu i dzisiaj trzeba, żeby miały one pewne możliwości działania troszkę bardziej umożliwione” – dodał Spychalski.

Manewry strategiczne Zapad-2021 odbędą się w dniach 10-16 września na poligonach Białorusi i Rosji. Część z zaplanowanych przez Mińsk i Moskwę ćwiczeń odbędzie się niedaleko granicy z Polską.

Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu, w rozmowie z PAP stwierdził, że zwołanie posiedzenia Sejmu w tej sprawie zależne jest od podpisania przez prezydenta rozporządzenia. Terlecki podkreślił, że marszałek Sejmu po tym, jak prezydent prześle rozporządzenie, podejmie decyzję tym, kiedy zostanie zwołany Sejm. Wicemarszałek dodał też, że będzie to miało miejsce prawdopodobnie w poniedziałek, ale nie ma jeszcze potwierdzenia.

Znana piosenkarka zatrzymana przez policję! Beata K. prowadziła po pijaku?

Źródło: PAP

Polmed: Badania hormonalne i tarczycowe
Polmed: Badania hormonalne i tarczycowe
89,99 zł
90 dni
do końca oferty!
Badania hormonalne od 89,99 zł - 200+ lokalizacji w ponad 110 miastach z Centrum Medycznym Polmed

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz