Home Kategorie Życie Coraz więcej osób żyje w skrajnym ubóstwie. „Polska biednieje przez PiS”.

Coraz więcej osób żyje w skrajnym ubóstwie. „Polska biednieje przez PiS”.

Coraz więcej osób żyje w skrajnym ubóstwie. „Polska biednieje przez PiS”.

Jak wynika z odpowiedzi GUS na zapytanie senatora Krzysztofa Brejzy, rośnie odsetek Polaków żyjących w skrajnym ubóstwie.

Ubóstwo dotyczy coraz większego odsetka Polaków.

– „Jest źle. Ogromnie wzrosła liczba Polaków żyjących w skrajnym ubóstwie. Z odpowiedzi GUS wynika, że skrajne ubóstwo ogółem wzrosło z 4,2 do 5,2% Polska biednieje” – pisze senator Krzysztof Brejza.

Według niego winę ponoszą politycy, którzy nieudolnie sterują gospodarką państwa. Senator twierdzi, że polityka prowadzona przez PiS przyczynia się do rosnącej inflacji i wpędza nas w ubóstwo.

Jeszcze w 2016 roku 4,9% rodzin nie miało pieniędzy, które mogłyby sfinansować zaspokojenie podstawowych potrzeb. W 2020 roku odsetek ten wzrósł do 5,2%, do czego bez wątpienia przyczynił się także koronakryzys i towarzysząca mu fala zwolnień.

GUS zauważa rosnącą skalę ubóstwa wśród dzieci i seniorów. Odsetek skrajnego ubóstw wśród dzieci – z 5,8% w 2016 roku wzrósł do 5,9% w 2020. Śródków do życia coraz częściej brakuje też seniorom. Odsetek skrajnie ubogich Polaków w wieku 65+ w ciągu 4 lat wzrósł z 3,4% do 4,4%

Ubóstwo w największym stopniu dotknęło Polaków w 2018 roku, gdy skrajnie w biedzie żyło 5,4% rodzin i 6% dzieci. Według Krzysztofa Brejzy rosnąca skala ubóstwa to pokłosie rządów PiS.

– „Koszmarne zarządzanie ekonomiczne sprawdzało się krótkoterminowo, ale długoterminowo rządy PiS „owocują” inflacją, drożyzną i skokiem skrajnego ubóstwa” – stwierdził Brejza.

GUS wyjaśnił, że mowa o Polakach, u których poziom wydatków był niższy od przyjętej granicy ubóstwa, którą można przeliczyć na pieniądze. Takimi szacunkami zajmuje się Instytut Pracy i Spraw Socjalnych (IpiSS).

Minimum egzystencji według danych za 2020 rok określa kwota 641 zł na osobę miesięcznie w jednoosobowym gospodarstwie domowym. Jak podaje IPiSS „minimum egzystencji to miara ubóstwa, która wyznacza niski, alarmowy poziom zaspokajania potrzeb, poniżej którego występuje biologiczne zagrożenie życia oraz rozwoju psychofizycznego człowieka”.

Z danych Szlachetnej Paczki wynika, że w 2019 roku 1,6 mln ludzi w Polsce żyło za mniej niż 600 złotych miesięcznie. Koronakryzys mógł jedynie zwiększyć tę liczbę.

Znana piosenkarka zatrzymana przez policję! Beata K. prowadziła po pijaku?

Źródło: PAP, Foto: ARKADIUSZ ZIOLEK

Chochołowskie Termy: baseny
Chochołowskie Termy: baseny
89,00 zł
90 dni
do końca oferty!
Chochołowskie Termy: bilet do strefy basenowej i leczniczej dla 1 osoby od 55 zł i więcej opcji

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz