Home Kategorie Ludzie Abp Jędraszewski znowu wywołał burzę. „Nieszczęście społeczne”.

Abp Jędraszewski znowu wywołał burzę. „Nieszczęście społeczne”.

Abp Jędraszewski znowu wywołał burzę. „Nieszczęście społeczne”.

– W myśleniu o małżeństwie nie może być egoizmu czy hedonizmu. Ma być prawda o chrystusowym krzyżu; o miłości ofiarnej, która myśli przede wszystkim o drugim – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski do rodzin w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej.

W niedzielę do sanktuarium pielgrzymowały rodziny Archidiecezji Krakowskiej. Mottem pielgrzymki były słowa z adhortacji „Amoris laetitia” papieża Franciszka: „Wezwani do życia sakramentalną łaską, która udoskonala miłość małżeńską”.

Abp Marek Jędraszewski w trakcie mszy mówił, że dla Boga wszystko jest możliwe.

– „Wszystko jest możliwe także dla człowieka, który otworzy się na boże słowo i będzie starał się żyć na co dzień bożą rzeczywistością. […] To otwarcie się na słowa Ewangelii mówiące o życiu […] w sposób szczególny odnosi się do życia małżeńskiego i rodzinnego” – powiedział.

Jędraszewski nawiązując do motta pielgrzymki powiedział, że „na miłość małżeńską i życie rodzinne trzeba umieć patrzeć w kategoriach przychodzącego do nas Pana Boga, […], który chce, abyśmy wkraczając w tajemnicę poczęcia i rodzenia się nowego życia […], stali się bliscy Stwórcy”.

– „Zdajemy sobie jednak sprawę, jak myślenie czysto kalkulujące – opłaca się, nie opłaca, warto, nie warto – coraz bardziej brutalnie wchodzi w nasz sposób myślenia […] o wspólnocie małżeńskiej i rodzinnej. To właśnie z czysto ludzkiego myślenia wynika rozszerzająca się swoista plaga związków nieformalnych ludzi, żyjących w takich wspólnotach, a niemających nawet żadnych przeszkód ku temu, by zawrzeć małżeństwo. To nieszczęście społeczne dotyka Polskę również w postaci coraz liczniejszych rozwodów” – stwierdził duchowny.

Według metropolity, wśród ludzi zaczyna dominować postrzeganie małżeństwa i rodziny w kategoriach czysto socjologicznych i ekonomicznych.

– „Wiemy, że niektórzy zawierają małżeństwa w ten sposób, że już od samego początku doprowadzają do rozdziału majątku. Z góry się liczą, że kiedyś ono pęknie. […] To myślenie ekonomiczne przejawia się także w tym, że myśli się o potomstwie w kategoriach: ile mnie dziecko będzie kosztowało?” – mówił.

Abp Jędraszewski wskazał, że innym przejawem “ziemskiego spojrzenia na małżeństwo i rodzinę” jest „pokusa egoizmu i wygodnictwa”.

– „To traktowanie życia w kategoriach czysto przyjemnościowych. Jeżeli tak się zaczyna o rodzinie myśleć, to nie dziwmy się słowom, które ostatnio zrobiły tak wielką “karierę” w mediach społecznościowych; wypowiedzi pewnego polityka, który stwierdził, że macierzyństwo to udręka dla kobiety przynajmniej na 20 lat” – mówił.

Ksiądz podkreślił, że myślenie o rodzinie w kategoriach socjologicznych, ekonomicznych i hedonistycznych, otwiera przestrzeń dla jej ogromnego kryzysu.

– „Dlatego trzeba się otworzyć na bożą rzeczywistość małżeństwa, na wizję rodziny, która powstała w zamyśle Boga, gdy stworzył kobietę i mężczyznę, i błogosławił ich wspólnocie, błogosławił potomstwu. Trzeba zrozumieć, czym jest sakrament małżeństwa” – wskazywał.

Duchowny dodał, że sakrament małżeństwa to otwarcie się na Boga, który chce błogosławić rodzinie. Powiedział, że ślub zawarty przed Bogiem i potwierdzony przez Kościół to „przekroczenie czysto ziemskiego myślenia o związku kobiety i mężczyzny”.

– „Nie może być w naszym myśleniu o małżeństwie żadnego socjologizmu, egoizmu, czy hedonizmu. Ma być prawda! Każdego dnia na nowo odkrywana. Prawda o chrystusowym krzyżu, tzn. o miłości ofiarnej, z siebie dla drugiego, zatroskaniu o jego szczęście na ziemi, ale i w szczęście wieczne. To miłość, która myśli przede wszystkim o drugim; o tym, aby ktoś ze mną był szczęśliwy. Prawda o miłości zawarta w krzyżu Jezusa jest zaprzeczeniem wielkiej pochwały egoizmu […], która płynie ze współczesnej, neopogańskiej kultury” – podkreślił w homilii.

Ekspert stwierdził jasno. Szykujmy się na czwartą dawkę szczepionki.

Źródło: PAP, Foto: Paweł Murzyn/East News

Wstęp do parku trampolin
Wstęp do parku trampolin
22,99 zł
29,00 zł
180 dni
do końca oferty!
Godzinny wstęp do parku trampolin od 22,99 zł w Parku Rozrywki Parabola

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz