Home Kategorie Zdrowie Te osoby nie powinny iść na szczepienie? Nowe, ważne ustalenia lekarzy.
16.59K

Te osoby nie powinny iść na szczepienie? Nowe, ważne ustalenia lekarzy.

Te osoby nie powinny iść na szczepienie? Nowe, ważne ustalenia lekarzy.

Najnowsze badania brytyjskich naukowców miały dać odpowiedź na pytanie o to, czy młodzi, zdrowi ludzie w wieku 12 – 15 lat, powinni przyjmować dostępne na rynku szczepionki na COVID-19.

Komitet ds. Szczepień w Wielkiej Brytanii porównał pozytywne skutki zdrowotne przyjęcia szczepionki z ewentualnymi skutkami negatywnymi, które mogą dotknąć młodych ludzi w wieku 12 – 15 lat.

Brytyjczycy uznali, że korzyści wynikające z przyjęcia którejkolwiek szczepionki są niewiele wyższe, niż potencjalne negatywne następstwa.

Naukowcy z JCVI tak uzasadniają swoje zalecenia. Ryzyko ciężkiego przebiegu zakażenia koronawirusem u młodych, zdrowych ludzi w wieku 12 – 15 lat jest niewielkie, więc podanie im szczepionki nie ma większego sensu. Jest to pierwsze takie stanowisko rządowej instytucji na świecie.

– „W przypadku zdrowych dzieci w wieku od 12 do 15 lat ryzyko ciężkiej choroby COVID-19 jest niewielkie, a zatem potencjalne korzyści ze szczepienia COVID-19 są również niewielkie. Opinia JCVI jest taka, że ​​ogólnie rzecz biorąc, korzyści zdrowotne wynikające z szczepienia przeciwko COVID-19 zdrowym dzieciom w wieku od 12 do 15 lat jest nieznacznie większe niż potencjalne szkody. Biorąc pod uwagę ostrożne podejście, ten margines korzyści jest uważany za zbyt mały, aby wspierać obecnie powszechne szczepienie przeciwko COVID-19 dla tej grupy wiekowej. Będziemy nadal przeglądać dane dotyczące bezpieczeństwa w miarę ich pojawiania się” – czytamy w oświadczeniu cytowanym przez Sky News.

Warto zaznaczyć jednak, że badacze mają na myśli osoby całkowicie zdrowe. Co z osobami, które znajdują się w tym przedziale wiekowym i cierpią na przewlekłe choroby?

W Wielkiej Brytanii ok. 200 tys. chorych dzieci w wieku 12-15 lat powinno zostać zaszczepionych. Są to chorzy z przewlekłymi chorobami nerek, wątroby czy innych narządów. W ich wypadku ewentualne możliwe negatywne konsekwencje podania preparatu są brane pod uwagę, ale nad nimi zdecydowanie przeważają olbrzymie korzyści.

– „Dzieci w wieku od 12 do 15 lat ze schorzeniami, przez które narażone są na większe ryzyko ciężkiego COVID-19, powinny otrzymać szczepienie – mówi, cytowany przez Sky News, prof. Wei Shen Lim” – przewodniczący komitetu ds. szczepień przeciwko COVID-19 (JCVI).

Warto dodać, że zupełnie inaczej do sprawy podchodzi m.in. brytyjski niezależny organ regulacyjny ds. leków. Zatwierdził on szczepionki Pfizer i Moderna dla osób w wieku powyżej 12 lat.

Tragedia na Podkarpaciu. 16-latek szukał psa, został zgwałcony.

Źródło: Sky News

Pół roku nauki 2 języków obcych
Pół roku nauki 2 języków obcych
34,99 zł
Oferta zakończona!
Kurs Online: 6 miesięcy nauki dwóch języków obcych za 34,99 zł w eSpeaks.com

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
3

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz