Home Kategorie News PILNE! Stan wyjątkowy w Polsce. Jest decyzja Sejmu.
4.99K

PILNE! Stan wyjątkowy w Polsce. Jest decyzja Sejmu.

PILNE! Stan wyjątkowy w Polsce. Jest decyzja Sejmu.

Sejm nie odrzucił rozporządzenia prezydenta o wprowadzeniu stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią.

Stan wyjątkowy, który obowiązuje w 183 miejscowościach na Podlasiu i Lubelszczyźnie, został 2 września wprowadzony rozporządzeniem prezydenta. Według konstytucji, tę decyzję mógł uchylić Sejm. W tej sprawie odbyło się 6 września nadzwyczajne posiedzenie izby.

Wieczorem Sejm nie odrzucił rozporządzenia ws. stanu wyjątkowego przy granicy z Polską. Przeciwko było 247 posłów, za 168, a wstrzymało się 20. To oznacza, że stan wyjątkowy będzie obowiązywać do początku października.

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch, premier Mateusz Morawiecki i minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński przekonywali posłów, że stan wyjątkowy jest potrzebny z dwóch powodów: kryzysu migracyjnego wywołanego przez reżim Alaksndra Łukaszenki oraz rozpoczynające się 10 września rosyjsko-białoruskie manewry wojskowe Zapad 21.

Opozycja pytała rządzących, dlaczego państwo wyczerpało konstytucyjne przesłanki do poradzenia sobie z sytuacją na granicy. Posłowie KO, Lewicy, Polski 2050 oraz Koalicji Polskiej pytali, dlaczego na sali obrad zabrakło prezydenta, skoro głosowanie odbywa się w sprawie jego wniosku.

Według konstytucji stan wyjątkowy można wprowadzić, gdy w sytuacjach szczególnych zagrożeń środki konstytucyjne są niewystarczające. Premier w trakcie poniedziałkowej konferencji zaapelował do wszystkich sił politycznych, aby działać solidarnie i odpowiedzialnie w obliczu tak ciężkiej sytuacji na granicy z Białorusią.

– „Nie spodziewamy się niestety spadku napięcia na wschodniej granicy, a to również z tego powodu, że za kilka dni rozpoczną się największe, co do liczebności od 40 lat ćwiczenia wojskowe o nazwie Zapad 2021” – powiedział.

– „Można sobie wyobrazić, że ćwiczenia wojskowe o tak wielkim zasięgu, obejmujące tak wielką liczbę żołnierzy, mogą się wiązać z licznymi prowokacjami. Już dziś pan komendant (Straży Granicznej – przyp. red.) informował nas o słyszanych na granicy białorusko-polskiej wybuchach, gdzieś tam na poligonach po stronie białoruskiej” – mówił.

PILNE! Wraca nauka zdalna. Koronawirus w kolejnych szkołach.

Źródło: PAP

Ekskluzywne pakiety day spa
Ekskluzywne pakiety day spa
99,99 zł
300,00 zł
90 dni
do końca oferty!
Ekskluzywne pakiety day spa do wyboru od 99,99 zł w Gabinecie Kosmetyki Estetycznej Barbara Beauty w Rybniku

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz