Home Kategorie Zdrowie Wariant Delta mniej wrażliwy na przeciwciała? Poznaliśmy wyniki badań.

Wariant Delta mniej wrażliwy na przeciwciała? Poznaliśmy wyniki badań.

Wariant Delta mniej wrażliwy na przeciwciała? Poznaliśmy wyniki badań.

Wariant Delta koronawirusa okazał się w warunkach laboratoryjnych kilkukrotnie mniej wrażliwy na przeciwciała neutralizujące, które powstają dzięki szczepionkom lub po przejściu choroby.

Jak wynika z nowych badań, które przeprowadzili uczeni z Indii, Wielkiej Brytanii i kilku innych krajów, w warunkach laboratoryjnych wariant Delta może szybko rozprzestrzeniać się nie tylko dzięki większej zakaźności, ale również dlatego, że jest mniej podatny na przeciwciała neutralizujące powstałe podczas wcześniejszej infekcji lub poprzez szczepienia.

Pierwsze doniesienia o wykryciu wariantu Delta pojawiły się pod koniec zeszłego roku w Indiach. Szybko rozprzestrzenił się on dalej, dominując inne warianty. Charakterystyczne dla pierwotnej wersji wirusa objawy, jak kaszel czy zaburzenia węchu oraz smaku rzadziej występują w przypadku Delty. Przypomina on raczej ciężkie przeziębienie z gorączką, katarem bólem głowy i gardła.

Aby sprawdzić, jak różne warianty koronawirusa reagują na przeciwciała neutralizujące, naukowcy wykorzystali surowicę krwi pacjentów, którzy wyzdrowieli z COVID-19 w roku 2020. Badano reakcję przeciwciał z oryginalnym szczepem z Wuhan, wariantem Alfa oraz wariantem Delta.

W porównaniu z oryginalnym szczepem, wariant Delta okazał się być 6-krotnie mniej wrażliwy na przeciwciała neutralizujące osób, które wyleczyły się z COVID-19 oraz 8-krotnie mniej wrażliwy na przeciwciała produkowane w odpowiedzi na dwie dawki szczepionek Pfizer lub Moderna. Wariant Alfa był 2 – 3 raza mniej wrażliwy niż szczep z Wuhan.

Naukowcy zbadali też symulowaną w warunkach laboratoryjnych replikę wirusa w komórkach ludzkich dróg oddechowych. Wariant Delta rozmnażał się w tym środowisku szybciej i wydajniej od Alfy. Jak wynika z badania, jednym z powodów przewagi wariantu Delta jest to, że białko kolców tej wersji ma nieco inny kształt, co sprawia, że wirus może skuteczniej replikować i wnikać w komórki.

Naukowcy przeanalizowali też infekcję COVID-19, które wystąpiły u ponad 130 pracowników opieki zdrowotnej w trzech szpitalach w Indiach. Niemal wszyscy byli zaszczepieni dwiema dawkami szczepionki AstraZeneca. W jednym szpitalu 10% personelu zostało zainfekowany w ciągu 4 tygodni.

W innym szpitalu 70 na 4000 pracowników miało infekcje objawowe. Szczepionka AstraZeneca była mniej skuteczna w przypadku Delty, niż wobec innych wariantów koronawirusa. Jak wykazały obserwacje, mediana wieku oraz czas trwania infekcji wyglądały podobnie niezależnie od wariantu wirusa. W przypadku Delty ryzyko hospitalizacji nie było wyższe niż w przypadku innych wariantów.

Według autorów badania, zarówno dane laboratoryjne, jak i analiza rzeczywistych przypadków, rzucają światło na to, jak Delta stała się wariantem przeważającym. Dowodzą też, że konieczne jest zachowanie ostrożności, nawet w miarę rosnącej liczby szczepień.

Strajk w ZUS. „Wstrzyma wypłaty wszelkich świadczeń”. „Wina rządu”.

Źródło: PAP

Spacer z alpakami
Spacer z alpakami
29,99 zł
40,00 zł
60 dni
do końca oferty!
Alpakoterapia: spacer z alpakami dla 2 osób od 24,99 zł i więcej opcji w Ośrodku Ikarion (do -38%)

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz