Home Kategorie Życie PILNE! Morawiecki ogłosił „historyczną obniżkę podatków”.

PILNE! Morawiecki ogłosił „historyczną obniżkę podatków”.

PILNE! Morawiecki ogłosił „historyczną obniżkę podatków”.

Rząd przyjął projekty zmian w przepisach podatkowych, które mają tworzyć Polski Ład. Premier oświadczył, że będzie to „historyczna obniżka podatków”. W rzeczywistości jednak, nie jest to takie oczywiste.

Polski Ład został zaprezentowany w maju 2021. Na przełożenie pomysłu w konkretne przepisy trzeba było czekać jednak kilka miesięcy. Jarosław Gowin mówił wprost, że Polski Ład oznacza „wyższe podatki dla milionów ciężko pracujących Polaków”.

Projekty rządu trafiły do konsultacji społecznych. Ministerstwo Finansów przeprowadziło ponad 200 rozmów ze specjalistami, a część uwag została uwzględniona w projektach, które 8 września zostały przyjęte przez rząd. Czy faktycznie dojdzie do „historycznej obniżki podatków”?

Polski Ład ma zacząć obowiązywać 1 stycznia 2022 roku. Na przygotowanie i wprowadzenie rewolucji fiskalnej rząd ma nieco więcej niż 3 miesiące. Powinniśmy się więc spodziewać, że prace nad przyjęciem nowego prawa będą toczyć się ekspresowo.

Mateusz Morawiecki informując o przyjęciu programu mówił o Polskim Ładzie w samych superlatywach.

– „Rząd przyjął w środę projekty reform w ramach Polskiego Ładu, które oznaczają historyczną obniżkę podatków.”

Według deklaracji rządu, obniżenie podatków ma być korzystne dla 18 mln Polaków, a w sumie 90% obywateli ma na zmniejszeniu podatków zyskać. 10% obywateli, jak przyznaje rząd, na obniżeniu podatków straci.

Czy Polski Ład rzeczywiście obniża podatki? Tak – dzięki wprowadzeniu kwoty wolnej od podatku dochodowego w wysokości 30 000 zł oraz podwyższeniu drugiego progu podatkowego PIT do zapłacenia będzie niższy. Tyle tylko, że to tylko jedna ze zmian wprowadzanych przez Polski Ład. Najważniejszą modyfikacją jest przekształcenie składki zdrowotnej w nową, niezależną i płaconą całkowicie oddzielnie daninę.

Według definicji przyjętych przez rząd składka zdrowotna podatkiem nie jest, jej faktyczne zwiększenie o 7,75 punktu procentowego (obecnie tyle podstawy opodatkowania składki zdrowotnej traktowane jest jako podatek dochodowy)  podwyżką podatku też według polityków nie jest.

Wpływa jednak na całkowite zwiększenie obłożenia fiskalnego przez dodatkowe 9%, jakie trzeba płacić od dochodu oprócz PIT. To w efekcie sprawia, że Polacy zarabiający średnią krajową, musieliby oddawać państwu więcej, niż teraz. Temu ma z kolei przeciwdziałać ulga dla klasy średniej, której celem jest zmniejszenie „obniżonych podatków” do poziomu sprzed Polskiego Ładu.

Morawiecki zachwalając nowe rozwiązania mówił też, że zwiększenie drugiego progu podatkowego z 85 528 zł do 120 000 zł to „zasadniczy instrument budowy polskiej klasy średniej”.

Premier nie wspomniał jednak, że dzięki wprowadzeniu kwoty wolnej od podatku w wysokości 30 tys. zł i podwyższeniu drugiego progu PIT, klasa średnia odda skarbówce dokładnie o 0 zł mniej. „Największa w historii obniżka podatków” wyrównywana jest przez rząd wprowadzeniem nowej składki zdrowotnej, która zabiera nawet więcej, niż oddała chwalona przez rząd redukcja PIT.

„500 plus spadnie do 400 zł”. Wszystko przez ukryty podatek rządu.

21-etapowy zabieg pielęgnacyjny
21-etapowy zabieg pielęgnacyjny
109,99 zł
250,00 zł
90 dni
do końca oferty!
21-etapowy ekskluzywny zabieg pielęgnacyjny na twarz, szyję i dekolt od 119,99 zł w Spa Derma

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz