Home Kategorie News Szokująca decyzja rządu. Ustawy jednak nie będzie!

Szokująca decyzja rządu. Ustawy jednak nie będzie!

Szokująca decyzja rządu. Ustawy jednak nie będzie!

Rząd nie zdecydował się na przekazanie do Sejmu projektu przepisów, które miały umożliwić pracodawcom sprawdzanie, czy ich pracownicy i klienci są zaszczepieni. Szokująca decyzja rządu.

Udostępnienie pracodawcom informacji o zaszczepieniu się przeciwko COVID-19 pracowników i klientów miało być instrumentem umożliwiającym walkę z pandemią. Tak się jednak u nas nie stanie.

Dzięki możliwości weryfikacji osób zaszczepionych otwarte mogłyby bowiem pozostać restauracje, kluby fitness, bary czy hotele, które przeżyły już roczny lockdown, a z których teraz mogliby korzystać zaszczepieni. Jednak brak ich weryfikacji, stawia pod znakiem zapytania działanie wielu firm i przedsiębiorstw.

– “Jeżeli zapowiadane przepisy zostaną uchwalone to sytuacja pracodawców będzie w pełni klarowna, a jeżeli nie, to pozostanie ryzyko po stronie pracodawcy. Choć ja akurat stoję na stanowisku, że pracodawca ma prawo zapytać pracownika, czy jest zaszczepiony. Trzeba zauważyć, że mamy wytyczne (Państwowej Inspekcji Sanitarnej czy Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego), które na pracodawców nakładają określone obowiązki. Mamy również przepisy Kodeksu pracy, które nakazują pracodawcom organizowanie pracy w sposób bezpieczny i chroniący zdrowie i życie pracowników. Pojawia się również kwestia społecznej odpowiedzialności w tych zawodach, w których pracownicy spotykają się z klientami (np. handlowcy). Aby zrealizować te obowiązki pracodawca musi posiadać do tego narzędzia. Jeżeli przedsiębiorca decyduje, że osoby zaszczepione będą pracowały na pierwszej zmianie, a niezaszczepione – na drugiej, lub np. osoby zaszczepione będą mogły bezpośrednio spotykać się z klientami, a niezaszczepione tylko on-line, to musi wiedzieć, kto jest zaszczepiony” – mówi  adwokat Joanna Torbé.

Skutki uboczne szczepionek. Europejska Agencja Leków właśnie zaktualizowała listę.

Źródło: prawo.pl

 

Kurs online: Trener Personalny MASTER z MEN
Kurs online: Trener Personalny MASTER z MEN
49,99 zł
90 dni
do końca oferty!
Kurs online: Trener personalny (49,99 zł) lub Master Personal Trainer (59,99 zł) z MEN w Akademii Dietetycznie Poprawni

Twoja reakcja?

Super
Super
2
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz