Home Wideo Policja wyprowadziła 7-latka ze szkolnej stołówki. Powód? Jego rodzice zalegali z opłatami.

Policja wyprowadziła 7-latka ze szkolnej stołówki. Powód? Jego rodzice zalegali z opłatami.

Policja wyprowadziła 7-latka ze szkolnej stołówki. Powód? Jego rodzice zalegali z opłatami.

Policja wyprowadziła ucznia ze szkolnej stołówki, gdyż jego rodzice zalegali z opłatami za posiłki. Śledztwo w sprawie zapowiedział rzecznik praw obywatelskich.

Policja interweniowała w sprawie 7-latka. Został on wyprowadzony przez funkcjonariuszy ze stołówki w Saint-Medard-deGuizieres na zachodzie Francji 10 września, gdyż jego rodzice od 2019 roku nie płacili za jego posiłki i byli przez to zadłużeni w gminie na 900 euro, co odpowiada 400 nieopłaconym posiłkom.

Rzecznik praw obywatelskich Francji zapowiedział wszczęcie śledztwa w sprawie.

– „Dzieci muszą być wykluczone z konfliktów między rodzicami a administracją” – napisała w oświadczeniu rzecznik Claire Hedon.

Już w 2019 r. rzecznik wezwała do „zakazania praktyki tzw. poniżającego obiadu mającego na celu serwowanie dzieciom zróżnicowanego menu w celu wywarcia presji na rodzicach, którzy nie płacą”.

Saint-Medard-de-Guizieres to mała miejscowość licząca ok. 2300 mieszkańców. Media i opinia publiczna są oburzone tym, jak postąpiło merostwo. Władza tłumaczy, że od 2 lat regularnie i bezskutecznie próbowano skontaktować się z matką 7-latka w celu wyegzekwowania pieniędzy za nieopłacone posiłki syna.

– „Nigdy nie odpowiedziała przychylnie na nasze prośby o spotkanie w celu znalezienia rozwiązania ani na nasze prośby o zwrot kosztów” – wyjaśniła dziennikowi „Le Figaro” mer miasta Mireille Conte Jaubert.

– „Nie było innego rozwiązania” – dodała Jaubert.

Merostwo poinformowało, że zadłużonych 60 gospodarstw domowych już uregulowało swoje zobowiązania. Wynosiły one w sumie 17 tys. euro.

– „Z wyjątkiem tej matki, która nie zapłaciła za stołówkę i która powiedziała mi, że nie mam prawa odmówić jej dziecku posiłków w stołówce, i że i tak nie zapłaci, dlatego podjęłam ten ostateczny środek” – podkreśliła Jaubert, która twierdzi, że „dziecko było zachwycone, wsiadając do radiowozu”, a jej działanie ma „stygmatyzować matkę, a nie dziecko”.

Rodzice dzieci ze szkoły w Saint-Medard-de-Guiziere są podzieleni w kwestii metod egzekowania zadłużenia przez władze. Część twierdzi, że „innego rozwiązania nie było” i że mer miasta jest „hojną osobą, która robi wszystko, co w jej mocy, dla swoich obywateli”. Inni, w przypływie solidarności, stają po stronie matki dziecka.

Bliźniaki wypadły przez okno z 10 piętra. W tym czasie ich matka bawiła się telefonem. O śmierć dzieci obwinia… koleżankę.

Źródło: PAP

Kurs online: pierwszej pomocy z MEN
Kurs online: pierwszej pomocy z MEN
9,00 zł
90 dni
do końca oferty!
Kurs online pierwszej pomocy i ratownictwa medycznego za 9 zł w Akademii Dietetycznie Poprawni

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz