Home Kategorie Życie 500 plus z kryterium dochodowym? „Świadczenie tylko dla potrzebujących”.
6.91K

500 plus z kryterium dochodowym? „Świadczenie tylko dla potrzebujących”.

500 plus z kryterium dochodowym? „Świadczenie tylko dla potrzebujących”.

Polski Ład stawia na redystrybucję, a nie promowanie aktywności zawodowej. Rozwiązanie? Ograniczenia w transferach społecznych.

Polski Ład po raz kolejny w ogniu krytyki. Program wyjdzie na plus najmniej zarabiającym oraz niektórym osobom na etacie oraz emeryturze. Będą też nowe świadczenia, z których skorzystać będą mogli świeżo upieczeni rodzice.

Jak zaznacza w komunikacie Business Centre Club, taki dobrobyt socjalny sponsorowany jest m.in. przez przedsiębiorców.

– „Większość z zaproponowanych zmian ma charakter fiskalny, a ich celem – wbrew twierdzeniom rządu – nie jest sprawiedliwość społeczna, lecz zaspokojenie potrzeb finansowych budżetu państwa” – pisze BCC.

BCC uważa, że Polski Ład skupia się tylko na redystrybucji, a nie na tworzeniu zachęt do pracy. Eksperci piszą o kolejnych transzach gotówki otrzymywanej do ręki, za których sprawą aktywność zawodowa może być po prostu nieopłacalna.

– „Nie możemy zgodzić się na to, aby przedsiębiorcy oraz najbardziej pracowici i kreatywni obywatele mieli ponosić ciężary wydatków socjalnych, często źle adresowanych i bez kryterium dochodowego” – stwierdza Marek Goliszewski z BCC.

Według ekspertów pieniędzy nie powinniśmy szukać u przedsiębiorców i pracowników, którzy na Polskim Ładzie stracą. Według nich przemyślana polityka socjalna dałaby spore oszczędności. Polem manewru ma być chociażby program 500 plus, na który co roku wydajemy ok. 40 mld zł.

– „Naszym zdaniem należy wprowadzić kryterium dochodowe dla kosztownych programów społecznych, takich jak 500 plus czy trzynastki, które powinny być skierowane do osób szczególnie potrzebujących, posiadających najniższe świadczenia.”

– „Oznaczałoby to rzeczywisty wymiar solidarnościowy i pomocniczy, zgodnie z kanonami polityki społecznej, a jednocześnie nie uszczuplało budżetu w takim stopniu jak obecnie” – czytamy w komunikacie BCC.

Jak dodają eksperci, niezbędna jest przemyślana polityka socjalna, która nie doprowadzi do uszczerbku na rynku pracy. Promowanie aktywności zawodowej to również wyższe wpływy z podatków.

– „Tymczasem Polski Ład uderza właśnie w pracujących, których dodatkowo każdego roku gwałtownie ubywa na rynku pracy”– pisze BCC.

Podobno nie było lekarza, który chciał tu pracować za 54 tys. zł miesięcznie. Jak to się skończyło?

Źródło: Business Centre Club

Kieliszki z grawerem
Kieliszki z grawerem
17,90 zł
30,00 zł
30 dni
do końca oferty!
Kieliszek do wina (od 17,90 zł) lub kieliszki do szampana (34 zł) z dowolnym grawerem z unikalneprezenty.pl (do -55%)

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
2

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz