Home Kategorie Zdrowie Będzie ogromna podwyżka cen alkoholu? Jest bardzo ważny powód.

Będzie ogromna podwyżka cen alkoholu? Jest bardzo ważny powód.

Będzie ogromna podwyżka cen alkoholu? Jest bardzo ważny powód.

Światowa Organizacja Zdrowia wystosowała apel, aby zwiększyć podatki na alkohol. Dlaczego? Ten przyczynia się do powstawania nowotworów. Podatki miałby w niektórych przypadkach być zwiększone nawet o 100%.

Jak podaje „The Lancet” podwojenie podatków akcyzowych miałoby uchronić tysiące ludzi przed nowotworami. W artykule podano, że liczba ta mogłaby oscylować w granicach 180 900 przypadków na rok.

– „W związku z tym Światowa Organizacja Zdrowia planuje zwiększyć obecne podatki akcyzowe na napoje alkoholowe o 20 proc., 50 proc. lub 100 proc.” – podaje portal ABC Zdrowie, powołując się na wspomnianą publikację i informacje zaczerpnięte od WHO.

Nawet 5% wszystkich nowotworów, które corocznie diagnozuje się na całym świecie może być wywołane przez spożywanie alkoholu. Procent ten waha się w zależności od tego czy w danym kraju spożycie go jest większe, czy mniejsze. W Polsce procent osób z chorobą alkoholową jest wysoki, nie wspominając, że towarzyszy on nam w każdym ważniejszym momencie życia.

Spożywanie alkoholu zwiększa szansę na raka: piersi (o 25 proc.), jelita grubego (o 23 proc.), a także gardła, odbytnicy krtani, wątroby czy przełyku.

– “Spośród 180 887 nowych przypadków raka związanych z alkoholem i 85 130 zgonów w Europie w 2019 r., 6 proc. z nich można było uniknąć dzięki zwiększeniu akcyzy o 100 proc.” – podaje ABC Zdrowie.

Jak dodają autorzy badania opublikowanego w „The Lancet”, ich model, który zakłada zwiększenie podatków na alkohol, pozwala uchronić wiele osób przed wyjątkowo nieprzyjemnymi konsekwencjami spożywania napojów wyskokowych. Im wyższa cena alkoholu, tym mniejsza jego dostępność w dużych ilościach dla przeciętnego obywatela.

Premier planuje wprowadzić nowy podatek. Będziemy płacić podatek od rozmów, które się nie odbyły.

Źródło: ABC Zdrowie, The Lancet

Pakiet wellness & spa dla 1-2 os.
Pakiet wellness & spa dla 1-2 os.
89,00 zł
270,00 zł
180 dni
do końca oferty!
Pakiety spa dla 1 osoby (od 89 zł) lub 2 osób (od 129 zł) w Wellenss&Beauty Clinical w Bydgoszczy

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
1
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
5

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz