Home Kategorie News Ogromne podwyżki cen piwa. Projekt ustawy jest już gotowy.

Ogromne podwyżki cen piwa. Projekt ustawy jest już gotowy.

Ogromne podwyżki cen piwa. Projekt ustawy jest już gotowy.

5 mld zł wpływów do budżetu może przynieść ujednolicenie sposobu naliczania akcyzy od piwa i mocniejszych alkoholi. Projekt ustawy, która wpisuje się w Polski Ład, jest już w Ministerstwie Finansów.

Piwo jest ulubionym napojem alkoholowym Polaków. Zgarnia ono 55% wpływów całego rynku. Jednocześnie producenci piwa odprowadzają tylko 28% należności z akcyzy na alkohol. Branża alkoholowa, która przy kontrolowaniu 38% rynku uiszcza 69% całości akcyzy od alkoholu, uważa, że sposób naliczania akcyzy powinien być ujednolicony.

Jak ustalili dziennikarze Faktu, za przekonaniami poszły czyny. Branża miała przygotować i przekazać do Ministerstwa Finansów projekt ustawy, który wciela ich postulaty w życie. Rząd potrzebuje pieniędzy na finansowanie Polskiego Ładu, a wobec możliwości otrzymania dodatkowych 5 mld zł raczej nie będzie obojętny. Przyjęcie ustawy odczuwalnie wpłynęłoby na ceny piwa.

Ponad połowa ceny wódki to akcyza. Piwo obciążone jest tym podatkiem mniej. W cenie napoju z zawartością alkoholu 5,5% i kosztującego 3 zł akcyza wynosi 54 grosze.

Przy jednolitym sposobie naliczania akcyzy, piwo mocno by zdrożało. Jak informuje Fakt, akcyza od piwa o zawartości alkoholu 7% wzrosłaby z 77 groszy do 2,20 zł. Piwo o zawartości alkoholu 10% sprzedawane w butelce 0,9 litra podrożałoby o 5,13 zł. Akcyza na nie wzrosłaby 4-krotnie.

Projekt ustawy przygotował Związek Pracodawców Polskiego Przemysłu Spirytusowego. Związek przygotował też argumenty, które mogą paść na podatny grunt. Politycy partii rządzącej szukają bowiem pieniędzy do sfinansowania Polskiego Ładu, który z powodu wstrzymania środków z UE może nie otrzymać odpowiedniego finansowania.

– „W ramach Polskiego Ładu zapowiadanych jest szereg programów społecznych, których realizacja niesie ze sobą ogromne koszty finansowe, a co za tym idzie znaczące obciążenie dla budżetu państwa. Wiele wskazuje również na to, że skutki fiskalne proponowanych zmian są niedoszacowane, zaś zbilansowanie budżetu będzie wymagało znalezienia dodatkowych źródeł pozyskiwania dochodów. Oczywistym skutkiem fiskalnym tej operacji będzie spadek wpływów. Jednym ze źródeł pozyskania dodatkowych wpływów może być ujednolicenie zasad opodatkowania szeroko rozumianych wyrobów spirytusowych, obejmujących nie tylko napoje alkoholowe, ale również piwo” – czytamy w uzasadnieniu ustawy.

Pozytywne przyjęcie pomysłu na ujednolicenie stawek zostało zasygnalizowane podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu przez Henryka Kowalczyka, przewodniczącego sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

Sejm zaostrzył przepisy dotyczące zakazu handlu w Niedzielę. Żabka i Biedronka już wiedzą jak je obejść. Zamienią się w sklepy rybne.

Źródło: Fakt

Lipoliza iniekcyjna
Lipoliza iniekcyjna
98,40 zł
250,00 zł
Oferta zakończona!
Lipoliza iniekcyjna w firmie Kosmetologia estetyczna i Akademia Mesobelle

Twoja reakcja?

Super
Super
9
Ha ha
Ha ha
9
Wow
Wow
1
Smutny
Smutny
2
Zły
Zły
2

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz