Home Kategorie Życie Uwaga! Weszło nowe prawo o którym zapewne nie wiecie. ZUS odbierze wam pieniądze.
10.67K

Uwaga! Weszło nowe prawo o którym zapewne nie wiecie. ZUS odbierze wam pieniądze.

Uwaga! Weszło nowe prawo o którym zapewne nie wiecie. ZUS odbierze wam pieniądze.

Przyznanie zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, renty czy wcześniejszej emerytury nie oznacza jeszcze, że ZUS się o te pieniądze nie upomni i to nawet z odsetkami.

Nowy zapis w rządowej nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw weszła praktycznie niezauważona. Kolejne projekty podatków, tylko irytują się kolejnymi podatkami.

A co dokładnie się zmieni? ZUS będzie mógł żądać odsetek od nienależnie pobranych świadczeń – i to nie od momentu wydania decyzji, a od momentu rozpoczęcia pobierania pieniędzy. To jest chora sytuacja dla obywateli, kolejny cios w polskich podatników.

– „To jest przepis, na podstawie którego ZUS – mając wiedzę, że doszło do nieprawidłowości i świadczenie jest wypłacane nienależnie albo w nienależnej wysokości – będzie mógł zwlekać do końca okresu przedawnienia, czyli przez 5 lat, z wydaniem decyzji o zwrocie nienależnego świadczenia albo jego różnicy, i to z odsetkami liczonymi nie od wydania decyzji o zwrocie świadczenia, lecz od momentu jego wypłaty” – uważa Przemysław Hinc.

– „Gdyby jeszcze ten przepis był adresowany do osób, które świadomie i z premedytacją oszukują i wyłudzają świadczenia, to bym to zrozumiał, ale on uderzy w zwykłych obywateli, w przedsiębiorców. Przecież osoba, której ZUS przyzna np. rentę albo wcześniejszą emeryturę ma prawo oczekiwać, że spełniła wymagania, by ją otrzymać” – dodaje prawnik.

Poważne problemy zdrowotne Andrzeja Grabowskiego. Aktor podzielił się smutnymi wieściami.

Źródło: Business Insider

 

Kurs online: Asystent ds. rozliczeń z MEN
Kurs online: Asystent ds. rozliczeń z MEN
79,00 zł
299,00 zł
60 dni
do końca oferty!
Kurs online: Asystent ds. rozliczeń i fakturowania z zaświadczeniem MEN za 79 zł w P&M Management Group

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
2
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz