Home Kategorie Życie Splot podwyżek. Oto co nas czeka.
1.94K

Splot podwyżek. Oto co nas czeka.

Splot podwyżek. Oto co nas czeka.

Zatwierdzone przez URE podwyżki gazu, zapowiedź wniosku o podniesienie cen energii elektrycznej o kilkadziesiąt procent, inflacja przekraczająca 5 proc., a do tego nowe podatki i opłaty. Ciężko.

Inflacja, rosnące ceny, drożyzna – te słowa już na dobre zadomowiły się w ostatnich miesiącach w wystąpieniach polityków i w naszych słownikach. A będzie coraz gorzej, kolejne podwyżki coraz mocniej będą uderzać w nasze portfele.

Skąd ten smutny wniosek? Z danych Narodowego Banku Polskiego oraz zapowiedzi koncernów energetycznych. Ceny będą bardzo mocno rosły do góry. Jak wynika bowiem z analizy składowych podwyższonej inflacji przeprowadzonej przez Citi Handlowy, obecnie za jej wzrost odpowiadają przede wszystkim koszty transportu, tzw. inne koszty oraz koszty utrzymania mieszkania i żywności. Inflacja wzrośnie do góry do 6,4% co to dla nas oznacza? Wzrośnie między innymi cena gazu.

Zasadniczo, statystyczny odbiorca:

zużywający gaz jedynie do przygotowania posiłków zapłaci o 0,72 zł miesięcznie więcej;

zużywający większe ilości gazu, np. do podgrzewania wody zapłaci o 4,48 zł miesięcznie więcej;

zużywający gaz do ogrzewania domu czy mieszkania zapłaci o 13,76 zł miesięcznie więcej.

Na wyższe rachunki powinni przygotować się także ci z was, którzy mieszkania i domy ogrzewają z sieci ciepłowniczych, na co wpłyną rosnące ceny emisji CO2.  W ich przypadku koszty mogą wzrosnąć nawet o 30%.

Wzrosną również opłaty za wodę:

– „We wnioskach, które już zatwierdziły Wody Polskie, średni wzrost cen za wodę na okres 3 lat to ok. 30-40 groszy, a w przypadku ścieków – 80 gr, czyli daje to razem ok. 1,1-1,2 zł na nowy okres taryfowy. Średnio zatwierdzone podwyżki sięgają 9-10 proc. Początkowo większość samorządów wnioskowała do Wód Polskich o ok. 20 proc. podwyżki. W wielu przypadkach, w procesie dialogu i po dokładnej analizie, podwyżki opłat zostały zweryfikowane w dół przez przedsiębiorstwa” – stwierdził prezes PGW.

Jednak wisienką na torcie będą stawki za prąd:

Prezes jednego z największych dostawców na rynku to jest Enei, zapowiedział, że kierowana przez niego firma chciałaby zgody URE na 40 proc. podwyżki taryfy, co przełożyłoby się na podniesienie rachunków o ok. 20 proc. Innymi słowy czekają nas ogromne podwyżki opłat.

Poważne problemy zdrowotne Andrzeja Grabowskiego. Aktor podzielił się smutnymi wieściami.

Źródło: businessinsider

 

Kurs online: pierwszej pomocy z MEN
Kurs online: pierwszej pomocy z MEN
9,00 zł
90 dni
do końca oferty!
Kurs online pierwszej pomocy i ratownictwa medycznego za 9 zł w Akademii Dietetycznie Poprawni

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz