Home Kategorie Życie Przerażające przewidywania naukowców. Mówią o nadchodzącej apokalipsie.
6.09K

Przerażające przewidywania naukowców. Mówią o nadchodzącej apokalipsie.

Przerażające przewidywania naukowców. Mówią o nadchodzącej apokalipsie.

Astrofizycy ostrzegają przed silnymi rozbłyskami na Słońcu. Ich wystąpienie zwykle zwiastuje kłopoty dla ludzi. „Może czekać nas nawet internetowa apokalipsa” – twierdzi Sangeetha Jyothi z Uniwersytetu Kalifornijskiego.

Po eksplozji na Słońcu w przestrzeń wyrzucany jest obłok plazmy o silnym polu magnetycznym. Zjawisko to nazywane jest koronalnym wyrzutem masy (CME). Gdy CME dociera do naszej planety, może wywołać burzę magnetyczną.

Naukowcy twierdzą, że ludzkość nie jest gotowa na taki scenariusz. Burze magnetyczne mogą wywoływać zaburzenia w działaniu sieci energetycznych, dezorientację zwierząt migrujących i kłopoty z satelitami.

Naukowcy obawiają się, że silny rozbłysk na Słońcu spowoduje zakrojone na szeroką skalę kłopoty z globalną siecią. Ewentualna „internetowa apokalipsa” może potrwać nawet wiele miesięcy.

– „Nie ma żadnego sposobu skutecznej walki z tym zjawiskiem. Nasza infrastruktura nie jest przygotowana na duże rozbłyski słoneczne. Można porównać to do wybuchu pandemii, na którą świat również nie był gotowy” – oceniła Sangeetha Jyothi z Uniwersytetu Kalifornijskiego cytowana przez portal Wired.

Im silniejsza burza magnetyczna, tym poważniejsze skutki. Jej moc mierzona jest w 5-stopniowej skali. Burza magnetyczna G1 to zjawisko regularne i występuje często, ponad 150 razy w roku.

Burza o sile G5 może powodować trwałe uszkodzenia systemów nawigacyjnych. Występują one stosunkowo rzadko. Najsilniejsza odnotowana burza magnetyczna miała miejsce w 1859 roku i wywołała m.in. wielką awarię telegrafów oraz innych systemów telekomunikacyjnych.

Silne burze magnetyczne wywołują też zorze polarne. Możemy wtedy obserwować to zjawisko nawet w sporej odległości od bieguna. W 1859 roku dało się zobaczyć zorze polarne w Meksyku czy Włoszech.

Inny silny rozbłysk na Słońcu miał miejsce w 1921 roku. Zdaniem geofizyka z US Geological Survey Jeffreya Love’a, podobne zjawisko mogłoby być dzisiaj bardzo niebezpieczne.

– „W obecnych czasach, w znacznie większym stopniu niż sto lat temu, nasze systemy opierają się na energii elektrycznej” – podkreśla.

Dr Scott McIntosh z amerykańskiego Narodowego Centrum Badań Atmosferycznych dodaje, że wkrótce możemy spodziewać się silnego koronalnego wyrzutu masy spowodowanego rozbłyskiem na Słońcu.

– „Mamy wszelkie powody, by sądzić, że obecny cykl słoneczny, który rozpoczął się w grudniu 2019 roku, może być najbardziej aktywny od lat 70. Silne burze magnetyczne mogą nawet zniszczyć satelity” – ocenił naukowiec.

Wyrzucił babcię przez balkon. 78-latka zginęła. Mężczyzna nie poniesie kary [WIDEO 18+]

Źródło: Wired

Przegląd auta i więcej
Przegląd auta i więcej
29,99 zł
Oferta zakończona!
Przegląd ogólny auta (29,99 zł), geometria kół osi przedniej i więcej (49,99 zł) i inne w PHU DMD Mechanika Pojazdowa

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz