Home Kategorie News Koniec zakazu handlu w niedzielę? „Z radością mogę powiedzieć, że rozpoczynamy procedurę…’
9.10K

Koniec zakazu handlu w niedzielę? „Z radością mogę powiedzieć, że rozpoczynamy procedurę…’

Koniec zakazu handlu w niedzielę? „Z radością mogę powiedzieć, że rozpoczynamy procedurę…’

Senat zajmie się projektem mającym całkowicie znieść zakaz handlu w niedzielę. „Zakazy i ograniczenia w handlu nawiązują do najgorszych tradycji PRL” – uzasadniają autorzy projektu.

Zakaz handlu w niedzielę wszedł życie w 2018 roku i od tamtego momentu nieprzerwanie wywołuje spore emocje wśród handlowców, polityków i całego społeczeństwa. Jak dowiadujemy się z sondażu przeprowadzonego przez UCE Research dla Grupy AdRetail, 54,9% Polaków uważa, że sklepy powinny być otwarte w każdą niedzielę. Inaczej uważają jednak rządzący, którzy z kolei chcą uszczelnienia zakazu.

W kontrze do projektu PiS, który zakłada zaostrzenie zakazu handlu, Instytut Myśli Liberalnej i Fundacja Wolności Gospodarczej przygotowały ustawę w pełni legalizująca niedzielny handel. Projekt trafił już do Senatu.

– „Czas dać mocny odpór, na poziomie Senatu, tym chorym socjalistycznym pomysłom. Dlatego przekazaliśmy na ręce pana Michała Kamińskiego Wicemarszałka Senatu RP projekt ustawy likwidujący zakaz handlu w niedziele” – pisze Instytut Myśli Liberalnej reprezentowany przez Ryszarda Petru.

Jak informuje portal wiadomoscihandlowe.pl, w projekcie nie ma miejsca na kompromisy.

– „Całkowite zniesienie zakazu przywróci normalność, odblokuje polską przedsiębiorczość. Tego chcą Polacy” – ocenił wicemarszałek Senatu Michał Kamiński.

Wicemarszałek przekazał też, że rozpoczyna się zbieranie podpisów poparcia pod projektem ustawy “uchylającej ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni”, a szef Komisji Ustawodawczej Krzysztof Kwiatkowski zapewnił, że projekt ten będzie traktowany priorytetowo.

– „Dzisiaj z ogromną radością mogę powiedzieć, że rozpoczynamy w Senacie procedurę nad projektem ustawy, która ma przywrócić w Polsce normalność. Tą normalnością naszym zdaniem jest możliwość handlu w niedziele.”

Instytut Myśli Liberalnej zaznaczył, że zakaz handlu w niedzielę nie przyniósł rządzącym oczekiwanych skutków w postaci preferencyjnych warunków rynkowych dla małych sklepów. Duże sieci handlowe do dziś wykorzystują metodę „na placówkę pocztową”, co pozwala im handlować ostatniego dnia tygodnia.

– „Uwolnienie handlu w niedziele jest istotne dla przywracania wolności gospodarczej w Polsce, która dała Polakom nadzieje na lepsze życie po upadku komunizmu. Zakazy i ograniczenia w handlu nawiązują do najgorszych tradycji PRL” – uzasadnia Instytut.

– „Wprowadzenie zakazu handlu spowodowało utratę nawet 2 mld zł obrotu miesięcznie.  Znikają małe sklepy, rozwijają się dyskonty. Ustawa, zamiast wspierać polski mały handel, doprowadziła do jego upadku.”

Równolegle Parlament zajmuje się projektem zaostrzającym zakaz handlu. Nowe przepisy mają ukrócić proceder otwierania się sklepów jako placówek pocztowych. Nowelizacja wskazuje, że wyjątkiem uprawniającym otwarcie „placówki pocztowej” w niedzielę jest osiągnięcie przynajmniej 50% przychodów z tytułu takich usług.

Projekt znoszący zakaz handlu ma zaledwie dwie strony. Ustawa zakłada uchylenie obowiązującej ustawy z 2018 roku. Towarzyszyć temu ma też kilka zmian w Kodeksie Pracy. Większość z nich sprowadza się do przywrócenia stanu prawnego sprzed marca 2018.

Ważną zmianą jest zapis, który mówi o tym, że praca w niedzielę miałaby się odbywać „wyłącznie za zgodą pracownika”. Za przepracowaną niedzielę, pracownik otrzymałby dzień wolny.

Skandal! Kilka lat temu zabił 13-latkę, teraz… został radnym.

Źródło: wiadomoscihandlowe.pl, PAP

Depilacja laserowa: 6 sesji
Depilacja laserowa: 6 sesji
99,99 zł
360 dni
do końca oferty!
Depilacja laserowa: 6 sesji na wybrane obszary od 99,99 zł w Heaven Beauty & SPA – 5 lokalizacji

Twoja reakcja?

Super
Super
2
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
5

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz