Home Kategorie Życie Prezydent właśnie podpisał ustawę, która… przyznaje podwyżkę prezydentowi. Ile będzie teraz zarabiać?
3.83K

Prezydent właśnie podpisał ustawę, która… przyznaje podwyżkę prezydentowi. Ile będzie teraz zarabiać?

Prezydent właśnie podpisał ustawę, która… przyznaje podwyżkę prezydentowi. Ile będzie teraz zarabiać?

Andrzej Duda złożył podpis pod ustawą o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Tym samym przyznał sobie podwyżkę w wysokości ok. 40%.

Budżet mocno ucierpiał przez pandemię, w związku z czym nie ma pieniędzy na podwyżki. Tak przynajmniej twierdził premier Morawiecki, gdy okazało się, że rząd planuje zamrozić wynagrodzenia pracowników strefy budżetowej. W obliczu szalejącej inflacji oznaczałoby to obniżkę pensji nawet o 5%.

Politycy znaleźli jednak sposób, aby przyznać podwyżki samym sobie. Dzięki rozporządzeniu podpisanemu przez prezydenta pensje parlamentarzystów zwiększą się o ok. 60%, do mniej więcej 14 000 zł miesięcznie. W odpowiedzi Sejm przygotował i przyjął ustawę zwiększającą uposażenie prezydenta. Andrzej Duda podpisał swoją podwyżkę 30 września.

Podwyżki dla posłów i senatorów oraz sposób w jaki zostały wprowadzone, wywołały spore niezadowolenie społeczeństwa. Rządzący nie chcieli, aby zwiększenie wynagrodzenia dla parlamentarzystów wprowadzić poprzez ustawę. Opozycja mogłaby wtedy zaprotestować i zagłosować przeciw, a w dyskusjach na pewno pojawiłyby się niewygodne pytania o podwyżki dla strefy budżetowej.

Podwyżki zostały więc wprowadzone sposobem. Prezydent podniósł rozporządzeniem uposażenia ministrów i sekretarzy stanu. Wynagrodzenie posłów wyliczane jest na ich podstawie. Stąd też automatycznie i oni otrzymali podwyżki.

Już 11 sierpnia 2021 Sejm przyjął ustawę o zwiększeniu wynagrodzenia osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, w tym oczywiście prezydenta. Pod koniec września 2021 nowelizacja trafiła na biurko Andrzeja Duda i otrzymała niezbędny do wejścia w życie podpis.

Ustawa reguluje wynagrodzenia wypłacane prezydentom i byłym prezydentom, a także zasady ustalania maksymalnej wysokości diet lub wynagrodzeń w samorządzie terytorialnym na wszystkich szczeblach.

Według nowego prawa, wynagrodzenie prezydenta składać ma się z wynagrodzenia zasadniczego odpowiadającego 9,8-krotności kwoty bazowej oraz dodatku funkcyjnego, który wynosi 4,2-krotność kwoty bazowej. Kwota bazowa wyznaczana jest w ustawie budżetowej na dany rok. W 2021 roku wynosi 1789,42 zł.

W rezultacie uposażenie prezydenta Andrzeja Dudy wzrośnie do 25 051,88 zł brutto miesięcznie. To wzrost o 40 procent; przed podwyżką pensja prezydenta wynosiła łącznie około 20 400 zł brutto.

UWAGA! Fatalna wiadomość dla wszystkich Polaków. Takiej sytuacji nie było od 20 lat.

Źródło: PAP, Foto: Jacek Turczyk

Gokarty: przejazd lub wyścig
Gokarty: przejazd lub wyścig
27,99 zł
39,00 zł
30 dni
do końca oferty!
Gokarty: 8-minutowy przejazd (od 27,99 zł), organizacja wyścigu (329,99 zł) i więcej w S-Kart (do -30%)

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
2

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz