Home Kategorie News Uwaga! Sejm ustanowił w Polsce nowe święto państwowe.
10.20K

Uwaga! Sejm ustanowił w Polsce nowe święto państwowe.

Uwaga! Sejm ustanowił w Polsce nowe święto państwowe.

W piątek Sejm ustanowił nowe święto państwowe – Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Święto to będzie przypadać na 27 grudnia.

Ustawę poparło 451 posłów. Rzadko można zauważyć wśród nich taką zgodność.

– “W hołdzie bohaterom – uczestnikom narodowego zrywu z lat 1918-1919, którzy wyzwolili Wielkopolskę spod panowania niemieckiego i przyłączyli ją do odrodzonej Rzeczypospolitej” – głosi preambuła ustawy.

Warto zauważyć to, że ustawa nie przewiduje, co podkreślano także podczas wcześniejszych prac sejmowych, że 27 grudnia będzie dniem wolnym od pracy. Także nie cieszcie się.

Inicjatywa ustawodawcza prezydenta – jak podkreślono w uzasadnieniu propozycji Andrzeja Dudy – stanowi odpowiedź na głosy przedstawicieli społeczności i władz samorządowych z regionu Wielkopolski. Twierdzono, że to właśnie to powstanie z 1918 roku pozwoliło II RP na stanie się tym czym była.

Ustanowienie nowego święta państwowego – podczas pierwszego i drugiego czytania projektu ustawy – poparli posłowie klubów PiS, KO, Lewicy, Koalicji Polskiej i Konfederacji, a także kół Polska 2050 i Porozumienia Jarosława Gowina. Innymi słowy nowe święto na pewno wejdzie w życie. Czy jeszcze w tym roku? Prawdopodobnie tak.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Zasadniczo w przeciwieństwie do powstania warszawskiego, było to powstanie które Polacy wygrali. Jest to wydarzenie, które warto pamiętać i wspominać. Stąd właśnie pomysł na święto państwowe.

Edyta Górniak znowu szokuje. „Sku****yny. Spryskują całą Europę!”

Źródło

 

Skok ze spadochronem z 4 km
Skok ze spadochronem z 4 km
649,00 zł
360 dni
do końca oferty!
Skok spadochronowy w tandemie z 15-minutowym lotem widokowym za 649 zł i więcej z firmą PL Strefa – 2 lokalizacje

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz